Ekonomi
  • 23.1.2014 14:11

Kuru fasulye, patates ve pirinçte spekülasyon

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kuru fasulye, patates ve pirinçte spekülasyon yapıldığının belgelediğini açıkladı. Bakanlık, üzerlerindeki üretim tarihlerine dikkat çektiği bazı kuru fasülye paketlerinin resimlerini paylaştı.

Bakanlık yazılı bir açıklama yaparak, fiyatları artan gıda maddeleri sayesinde spekülatörlerin gerçek yüzünün bir kez daha ortaya çıktığını ileri sürdü. Açıklamada, kuru fasulye, patates ve pirinçte üretim azlığını bahane ederek fiyatları yukarı çekmeye çalışanların stokçular olduğu ifade edilerek, "Bazı illerde bırakın geçen yılın ürününü, 2011 yılı ürünü kuru fasulyenin yeni piyasaya sürüldüğü tespit edildi. Gümrük vergisinin sıfıra indirilmesinin ardından fiyatların düşeceği endişesinden panikleyen spekülatörler ellerinde ne kadar ürün varsa piyasaya sürmeye başladı. Türkiye yılda yaklaşık 200 bin ton kuru fasulye üretmekte, 30 bin ton civarında da ithalat yapmaktadır. Bu veriler dikkate alındığında bu yıl da piyasaya arz edilen ürün miktarında herhangi bir azalma yoktur ve yeterli miktarda Kuru fasulye bulunmaktadır." denildi.

Kuru fasulye ile başlayan fiyat oyununun patates ve pirinçle devam ettirildiği kaydedilen açıklamada, ayrıca şöyle denildi:

"Bazı illerde kuru fasulyenin fiyatının iyice artmasını bekleyen fırsatçıların bırakın geçen yılı 2011 yılının ürünlerini dahi stokladıkları belirlendi. Gümrük vergisinin sıfıra indirilmesinin ardından panikleyen spekülatörler, fiyatların düşeceği endişesiyle depolarda ne kadar ürün varsa birbir piyasaya sürüyorlar. Kuru fasulyede yaşanan bu oyunun patateste de yaşandığı geçtiğimiz günlerde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ekiplerince tespit edilmişti. Depolarda yaklaşık 800 bin ton patatesin bulunduğunun belirlenmesinin ardından bu üründe de stoklar eritilmeye başlanmış, depo çıkış fiyatı 1,5 TL’ye kadar düştü. Toprak Mahsülleri Ofisi’nce halkın büyük bölümünün kullandığı Osmancık princinin 2,5 TL’den satıldığı dikkate alınırsa pirinç fiyatlarının 10 liradan satılıyor iddialarının ne kadar yalan bir haber olduğu ortadadır."

"SPEKÜLASYON YAPANLARIN GERÇEK YÜZÜ ORTAYA ÇIKTI"

Söz konusu ürünlerin paketlenme tarihini gösteren resimler paylaşan bakanlık açıklamasında, 'kendi maddi çıkarları için halkın yediği içtiği gıda maddeleri konusunda spekülasyon yapanların gerçek yüzünün bir kez daha ortaya çıktığı' belirtilerek, şunlar aktarıldı:

"Milletin alın terini kişisel çıkarlarına alet ederek ekonomiye darbe vurmaya çalışanlar, milletin gönlünde mahkum olacaklardır. Türk tarımı, birkaç spekülatörün oyunuyla bozulacak bir yapıda değildir. Sağlam temeller üzerine oturtulan ve stratejik bakış açısıyla ele alınan Türk tarımı bütün olumsuz girişimlere ragmen yine üretim rekorları kırmaya devam edecektir. Zira; 2013 yılında buğday, mısır, çeltik, ayçiçeği, narenciye, muz, kivi başta olmak üzere birçok üründe tarihin üretim rekorlarının kırıldığı kamuoyunca da bilinmektedir."

İLGİLİ HABERLER