Asayiş
  • 2.9.2013 10:15

'Laz Ziya' hakim karşısına çıkıyor!..

“Nitelikli adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenilen zanlının ayrıca, "nitelikli cinsel saldırı" ve "kişinin ölmesinden yararlanarak hırsızlık" suçlarından da 10 yıldan 19 yıla kadar hapsi talep ediliyor.Fotoğraf çekmek için Amerika’dan İstanbul’a gelen Sarai Sierra, 21 Ocak 2013’te eşi ile görüşmüş daha sonra kayıplara karışmıştı. Emniyet’in yoğun çalışması sonucu 2 Şubatta Cankurtaran’daki surlarda Sarai Sierra’nın cansız bedenine ulaşılmıştı. Başlatılan soruşturma kapsamında katil zanlısı Ziya T.’nin Suriye’ye kaçtığı tespit edilmişti. Ziya T., cesedin bulunmasından 74 gün sonra 17 Mart tarihinde Suriye'deki muhalifler tarafından yakalanarak sınırda emniyet ekiplerine teslim edilmişti.Yakalandıktan sonra cinayeti işlediğini itiraf eden Ziya T. ifadesinde, "Sierra’yla Sarayburnu’ndaki surlarda karşılaştıklarını kendisini öpmek istediğini fakat Sierra’nın kendisini engelleyerek cep telefonuyla burnuna vurduğunu, bunun üzerine kendisinin Sierra’yı iterek yere düşürdüğünü” söylemişti. Sonrasında Sierra’yı ayaklarından sürükleyerek mağara gibi bir yere götürdüğünü belirten Ziya T., "Bana karşı koydu, taşla başıma vurdu, başım kanadı. Öpmek isteyince kafama yine vurdu, canımın acısıyla ben de taş alıp kafasına vurdum. Sersemledi, bir daha vurdum. Öldü sanıp uzaklaştım" ifadelerini kullanmıştı.
İfade işlemlerinin ardından tutuklanan Ziya T. hakkında hazırlanan iddianame, mahkemece kabul edilmişti. Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kaplan’ın hazırladığı iddianamede Adli Tıp Kurumu’nun ‘tecavüz yok’ raporuna yer verilerek Sierra’nın anal bölgesi, göğüs ve boyun bölgesinde şüpheli Ziya T.’ye ilişkin vücut doku örneklerinin de bulunduğu ifade edilmişti.

İddianameyi kabul eden İstanbul 5.Ağır Ceza Mahkemesi davanın 3 Eylül’de görülmesine karar vermişti. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayında ilk kez hakim karşısına çıkacak katil zanlısı Ziya T. hakkında "nitelikli adam öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "nitelikli cinsel saldırı" ve "kişinin ölmesinden yararlanarak hırsızlık" suçlarından da 10 yıldan 19 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.
 

İLGİLİ HABERLER