Gündem
  • 9.12.2019 20:55

LGBTİ figürlü Mustafa Kemal heykelinde flaş gelişme

İzmir'de Kemalistlerin dahi büyük tepkisini çeken LGBTİ figürlü Mustafa Kemal heykeli kaldırıldı.

İzmir'in Urla ilçesinde, bir işletmenin bahçesinde yer alan LGBTİ figürlü Mustafa Kemal heykeli kaldırıldı. Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz bir işletmenin bahçesindeki heykelin kendileriyle bir ilgisinin olmadığını vurguladı.

Kemalistler dahi çileden çıkmıştı

Urla'da Turgut Kahraman'a ait bir işletmede sergilenen "Zeybek" adlı LGBTİ figürlü Mustafa Kemal heykeli Kemalistlerin dahi büyük tepkisini çekmişti. Tepkiler üzerine heykel bugün kaldırıldı.

Heykeli savunmuştu

Heykeli yapan Turgut Kahraman kendisini eleştirenlere cevap vererek, LGBTİ renklerini barındıran Mustafa Kemal heykelini savundu.

Turgut Kahraman (63), evinin bahçesine 6 metre uzunluğunda alüminyumdan oluşan renkli Mustafa Kemal heykeli inşa etti. Ancak LGBTİ renklerinin yer aldığı heykel, tartışmaları da beraberinde getirdi. Kahraman, heykel için kendini savunarak "Atatürk'ü bütün Anadolu'nun renkleri ile yapmanın doğru bir çalışma olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Sosyal medyada eleştirilen ve tepki gösterilen heykeli yapan Turgut Kahraman, bütün eserlerinde Anadolu'nun tüm renklerini kullandığını söyledi. Evinin bahçesinde yine farklı Atatürk heykelleri yer alan Kahraman, "Nasrettin Hoca'yı yapıyorum, Anadolu'nun bütün renklerini kullanıyorum. Kurtuluş Savaşı'nın kahramanlarını yapıyorum, yine Anadolu'nun tüm renklerini kullanıyorum. Atatürk'ün tek heykeli bu değil. Birçok heykelini yapıyorum. Bunlarda da Anadolu'nun bütün renkleri var. Anadolu'nun bütün renkleri, bundan sonra yapacağım bütün Atatürk heykellerinde de olacak" diye konuştu.

Yaptığı heykelin henüz bitmediğini ifade eden Turgut Kahraman, çalışmayı tamamladığında heykelin daha da renkli olacağını söyledi.

Kahraman, "İlaveler henüz bitmedi. Hareketli bir heykel olacak. Hareketleri zeybek oyunu ile tamamlanacak. Ben, Anadolu'daki bütün renkleri bütün eserlerime koyacağım" diye konuştu.

Heykelin renkleri için yapılan eleştiriler hakkında da konuşan Kahraman, şunları söyledi:

"Kimin neden böyle bir şey yaptığını bilmiyorum. Bir eser yaparsın, herkes iyi şeyler söyler. Kötü şeyler söyler. Bu tür olaylar yaşanabilir. İyi konuşan için de kötü konuşan için de bir şey diyemem. Bu tür eleştirileri bekliyorum. Bundan önce de yaşandı, bundan sonra da yaşanacak. Bir şeyler ürettiğimiz sürece bunu doğru yorumlayan ve yanlış yorumlayan da olacak. Bu sadece bize özgü bir durum değil. Önemli olan doğru şeyi yaptığına inanmak. Ben doğru yaptığımı düşünüyorum. Atatürk'ü bütün Anadolu'nun renkleri ile yapmanın doğru bir çalışma olduğuna inanıyorum. Bu şekilde de devam edeceğim. Atatürk bir komutan, bir asker. Anadolu'yu kurtardı. Cumhuriyeti kurdu. Atatürk bizim gibi bir insan ve bizim gibi olan bu insan bütün kahramanlıkları yaptı. Bizim gibi de zeybek oynuyor."

Geçen bahar aylarında heykele başladığını belirten Kahraman, "Tarihe damga vuran, ülkemizi kurtaran, insanlığımıza faydalı işler yapanların resimlerini ölene kadar yapacağım" dedi.

Belediye Başkanı açıklama yaptı

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, heykelin belediyeye ait olmadığını, özel bir işletmenin bahçesinde bulunduğu hatırlatarak, "Heykelin belediyemiz ile alakası yok" dedi.

KAYNAK : YENİ AKİT

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER