Dünya
  • 13.4.2021 20:22

Libya Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye'ye hürmet, Yunan'a zulmet

Muhammed Menfi'nin Türk büyükelçiyi kabulünde dikkat çeken görüntü

Menfi'nin, Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Yılmaz'la görüşmesindeki saygılı tavrı, Draghi ve Miçotakis karşısındaki oturuşunu bir kez daha akıllara getirdi.

Türkiye'nin Libya'da meşru hükümete verdiği destek etkisini göstermiş, darbeci Hafter ağır bir yenilgiye uğratılmıştı.

Hafter'e destek veren Yunanistan ve İtalya, daha sonra Libya'nın meşru hükümetiyle görüşmüştü.

DRAGHİ VE MİÇOTAKİS KARŞISINDAKİ OTURUŞ DİKKAT ÇEKTİ

Yapılan görüşmelerde Libya'da geçici yönetimin başkanlığına seçilen Muhammed Menfi'nin bacak bacak üstüne atması ve rahat tavırları dikkat çekmiş, Türkiye'nin desteğinin önemi bir kez daha anlaşılmıştı.

Geçtiğimiz gün ise Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz, Muhammed Menfi'ye güven mektubunu takdim etti.

MENFİ'DEN TÜRK BÜYÜKELÇİYE 'SAYGILI TAVIR'

Yapılan görüşmede Menfi'nin Türk Büyükelçi Kenan Yılmaz karşısındaki saygılı tavrı, dikkat çekti.

Menfi'nin Miçotakis ve Draghi'yle yaptığı görüşmedeki tavrının Kenan Yılmaz'a gösterilmemesi, iki ülke arasındaki sağlam bağı bir kez daha gözler önüne serdi.

Yunanistan medyasında Libya Başbakanı Dibeybe'nin Ankara ziyareti: 'Türkiye'yle anlaşmaya sadık kaldı'

Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe'nin 14 bakanı ile birlikte dün Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyaret, Yunan basınında geniş yer aldı.

Kathimerini gazetesi Libya heyetinin Ankara ziyaretini ön sayfasından duyururken, "Libya üzerinde diplomatik satranç" başlığını kullandı.

Gazete, "Türkiye'nin Libya ile bir bir ilişki kurmayı tercih ederken, Yunanistan'ın Libya ile ilişkilerini Fransa ve İtalya ile birlikte sürdürdüğüne" dikkat çekti.

Yunanistan basınında yer alan haberlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Başbakanı Dibeybe'nin ortak basın toplantısında yaptıkları açıklamalara ağırlık verildi.

Ta Nea, Eleftheros Typos gibi gazeteler; Libya ve Türkiye'nin, Yunanistan'ın şiddetle reddettiği ve yok hükmünde saydığı deniz yetki alanları anlaşmasına sadık kaldıklarını yazdı.

Yunan devlet kanalı ERT ve bir başka özel televizyon SKAI de Dibeybe'nin anlaşmaya sadık kalmasının yanı sıra diğer komşu ülkelerle de dengeli bir diyalog sürecinin başlatılmasını ve stratejik ilişkiler kurulmasını arzu ettiğini de aktardı.

Türkiye ve Libya'nın Kasım 2019'da imzaladığı mutabakat, Yunanistan tarafından "Yunan adalarının egemenlik haklarının göz ardı edildiği" ve hukuki dayanağı olmadığı gerekçesiyle yok hükmünde kabul ediliyor.

DENDIAS'IN BİNGAZİ ZİYARETİ

Yunan medyasında yer alan haberlerde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın da aynı gün Bingazi'deki Yunanistan Konsolosluğu'nun açılışına katılması da yer aldı.

Dendias'ın, Atina'nın Türkiye-Libya mütabakatının Libya Parlamentosu'nda onaylanmaması gerektiği yolundaki ısrarlı görüşlerini de dile getirildiği belirtildi.

"Yunanistan'ın, Girit Adası üzerinden Libya ile deniz yetki alanlarının belirlenmesini amaçlayan müzakereleri derhal başlatılması gerektiği" şeklindeki yorumlar da basında yer aldı.

Yunan basını, Dendias'ın Çarşamba günü Ankara'ya gerçekleştireceği ziyaretin önemli olduğunun da altını çizdi.

 

İLGİLİ HABERLER