Dünya
  • 2.6.2020 14:40

Libya Ordusu Hafter'in havaalanındaki cephaneliğini vurdu

Birleşmiş Milletler ateşkes görüşmelerinin kabul edildiğini duyursa da Libya'da sahada çatışmalar olanca hızıyla sürüyor.. Libya Ordusu güne Hafter'in teröristlerini vurarak başladı.
Türkiye destekli UMH güçleri Tarhuna bölgesinde bulunan Hafter hedeflerini vurdu. GNA hava saldırılarıyla Al Arban ve Al Musaba'da ki LNA hedeflerini vuruyor şuan. Burada bulunan Hafter'in çok sayıda aracı imha edildi.Libya Ordusuna ait Türk SİHA'ları, Darbecilere ait 2 Zırhlı Aracı imha etti.

Libya ordusu ile Hafter milisleri Trablus Havaalanı çevresinde çatışıyor

Libya ordusu ile ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Halife Hafter'e bağlı milisler arasında, Trablus Havalimanı çevresindeki bölgelerde çatışmalar devam ediyor.

Libya ordusu ile Hafter milisleri Trablus Havaalanı çevresinde çatışıyor

AA ekibi, Libya'nın başkenti Trablus'un güneyindeki Trablus Uluslarası Havalimanı çevresindeki Remle bölgesinde Libya Ordusu ve Hafter milisleri arasındaki çatışmaları görüntüledi.

Hafter milislerinin işgalindeki havaalanının çevresindeki sivil yerleşim bölgelerinin büyük yıkıma uğradığı Libya'da çatışmalar eski havaalanı civarında yoğunlaştı..

Ordu birlikleri, saldırı öncesinde hazırlıklarını sürdürürken, araçlara yüklü ağır silahların cephelere nakledildiği dikkati çekti.

 Libya ordusunun son dönemdeki başarıları

Libya Ordusu, Hafter'e bağlı milislerin karşısında son dönemde pek çok askeri başarıya imza attı.

Ordu birlikleri, son olarak 25 Mayıs'ta başkentin güneyinde aralarında Hamza, Yermuk, Es-Savarih askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir bölgeyi milislerden arındırmıştı.

Başkentin güneyindeki bazı noktalardan geri çekilen Hafter milislerinin, yerleşim bölgelerindeki konut ve yollara çok sayıda patlayıcı tuzakladığı ortaya çıkmıştı.

Ordu birlikleri, pazar günü Trablus Havalimanı'na doğru ilerleyişe geçmiş, havalimanı çevresindeki bazı bölgeleri milislerden arındırmıştı.

Hafter'e bağlı milisler, 4 Nisan 2019'da başkenti ele geçirmek için saldırı başlatmış ve ülkeyi şiddet sarmalına sürüklemişti. Bu süre zarfında pek çok yerleşim alanı hedef alınmış ve çok sayıda sivil yaşamını yitirmişti. Hafter milisleri, 6 Nisan 2019'da başkentteki havalimanını işgal etmişti.

İLGİLİ HABERLER