Gündem
  • 29.5.2020 20:21

Libya ordusu Hafter'in kritik noktalarını ele geçirdi

Libya'da çatışmalar Başkent Trablus yakınlarında sürdü.. Başkenk Trablus'u ele geçirmek için şehirin dış malallerini 2 yıldır kontrol altına alan Hafter, buraları askeri üs gibi kullanıyordu.
Bu dış mahallelerden Libya'nın dünya ile temasını sağlayan sivil havalanına füze yağdırıp yaşamı tehdit ediyordu. Son hafta Libya ordusu yönünü tamamen bu mahallelere çevirdi.

UMH birlikleri, Mitiga Havaalanı çevresinde kontrolü sağladı
Libya'dan son dakika açıklaması geldi. Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı birliklerin Mitiga Uluslararası Havaalanı çevresinde kontrolü sağladığı duyuruldu.
Dünkü şiddetli çatışmalar sırasında Libya Ordusu 18 şehit vermiş Hafter'in paralı askerlerine ise çok ağır kayıplar verdirmişti.
Bugün daha hızlı bir ilerleme sağlandı.GNA güçlerinin 2 koldan başlattığı ( Kazirma ve Havaalanı) saldırılarda ki amaç Selahaddin ve Qasr Bin Ghassir yolunu ele geçirmeyi amaçlıyor. Burası ele geçirildi.
Ain Zara ve Wadi Al Rabee'de ki LNA topçu birlikleri geri çekildi
El Kazirma ekseni tamamen kontrol altına alındı.Çatışmalar Qasr Bin Ghassir kavşağına kadar ulaştı. Bu kavşak ve kavşak bölgesi ele geçirilirse eski Trablus Havaalanı kuzey yönünden de kuşatılmış olunacak

Libya ordusu Trablus'un güneyinde ilerliyor

Libya ordusu, Hafter'e bağlı milislerin başkentin güneyinde bulunan Trablus Havalimanı çevresindeki noktalardan çıkarıldığını ve ordu birliklerinin ilerleyişinin sürdüğünü duyurdu.

Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin başkentin güneyinde bulunan Trablus Havalimanı çevresindeki noktalardan çıkarıldığını ve ordu birliklerinin bu bölgedeki ilerleyişini sürdürdüğünü duyurdu.

Libya Ordusu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, yaptığı yazılı açıklamada, Hafter milislerini Trablus Havalimanı çevresindeki önemli noktalardan çıkaran ordu birliklerinin, bu bölgedeki önemli merkezlerde kontrolü sağladığını belirtti.

Öte yandan yerel güvenlik kaynakları, ordu birliklerinin Kazirma bölgesinin büyük bölümünde kontrolü sağladığını ve Trablus'un güneyindeki Hafter milislerinin yoğun biçimde bulunduğu Kasr bin Gaşir bölgesine saldırı başlattığını aktardı.

Libya ordusu, Hafter'e bağlı milislerin karşısında son dönemde pek çok askeri başarıya imza attı.

Hafter milislerini 18 Mayıs'ta ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü'nden çıkaran Libya ordusu, batı bölgelerdeki farklı beldeleri de milislerden arındırmaya devam ediyor.

Hafter milislerinin başkente saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune kentini kuşatan ordu birlikleri, bazı silahlı grupları bu hamlesiyle başkentin güneyindeki cephelerden Terhune kentini savunmaya çekilmeye zorladı.

Başkentin güneyinde aralarında Hamza, Yermuk, Es-Savarih askeri kamplarının da yer aldığı geniş bir bölgeyi milislerden arındıran Libya ordusu, Selahaddin, El-Meşru eksenlerinde ilerlerken, bölgedeki kritik noktaları Hafter milislerinden geri almış ve Et-Tekbali Kampı'nda kontrolü sağlamıştı.

Libya ordusunun başkentin güneyindeki bölgeleri Hafter milislerinden arındırmasının ardından paralı askerlerin Trablus'taki cephelerden çekildiği ve Beni Velid kenti havalimanından bilinmeyen bir noktaya nakledildiği bildirilmişti. Son günlerde başkentteki cephelerden çekilen paralı askerleri taşıyan çok sayıda araç konvoyu basına yansımıştı.

İLGİLİ HABERLER