Dünya
  • 13.1.2020 20:52

Libya'da ateşkes için hazırlanan taslak metin Türkiye'nin başarısı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Libya açıklaması: Taslak bir metin ortaya çıkardık

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya için "Muhtemel bir ateşkesin modalitelerini içeren taslak bir metin ortaya çıkardık" dedi. Çavuşoğlu, Hafter tarafının Libya ateşkes mutabakatını imzalamak için yarın sabaha kadar süre istediğini kaydetti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya’da ateşkesi öngören anlaşma üzerinde ilerleme kaydedildiğini belirterek “Umarız onlardan da (Hafter) olumlu bir karar çıkacak” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya'da ateşkes için taslak bir metin ortaya çıkardıklarını, metni Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın imzaladığını, Hafter tarafının ise yarın sabaha kadar süre istediğini bildirdi.

Çavuşoğlu, Libya'da barış ve istikrarı sağlama çabaları kapsamında Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirdikleri görüşmelerden sonra Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile açıklama yaptı.

Taslak metin ortaya çıktı

1. 12 Ocak 2020 tarihinde saat 00:00’da yürürlüğe giren ateşkesin koşulsuz şekilde gözetilmesi;

2. Sürdürülebilir bir ateşkesi sağlayan bir asil muharebe hattı belirlenmesi ve buna destek olarak sahadaki durumun istikrarlaştırılması ve Trablus ve diğer kentlerdeki gündelik yaşantının normalleştirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması, böylelikle tüm saldırıların sonlandırılması, söz konusu hat boyunca askeri gerilimlerin uyumlu şekilde azaltılmasının sürdürülmesi;

3. İhtiyaç sahiplerine insani yardımın güvenli erişiminin, sevkiyatının, depolanmasının ve dağıtımının sağlanması;

4. Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) eylem planı tarafından öngörüldüğü şekliyle 5+5 askeri komisyonunun üyelerinin belirlenmesi, böylelikle muhalif taraflar arasında asil muharebe hattının belirlenmesi, ateşkesin uygulanmasının izlenmesi ve ateşkesin sürdürülebilirliğinin sağlanması;

 5. BM Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi tarafından başlatılan ekonomik, askeri, güvenlik ve siyasi diyalog süreçlerine katılmak üzere temsilcilerin belirlenmesi; ve

6. Müzakereler yoluyla Libya-içi siyasi çözüm sürecinin, insancıl meselelerin çözümünün ve ülkenin ekonomik olarak toparlanmasının şekillerini ele almakla görevlendirilmiş çalışma gruplarının kurulması.

7. Çalışma gruplarının ilk toplantısı ….. Ocak 2020’de ……’de toplanacaktır.

Anlaşmayı imzalaması beklenen taraflar şu şekilde veriliyor:

Ulusal Mutabakat Hükümeti adına…

Libya Temsilciler Meclisi adına…

Yüksek Devlet Konseyi adına…

Libya Ulusal Ordusu adına…

Temsilciler Meclisi Trablus Grubu adına...

Libya'da BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ile Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter arasında ateşkes imzalanması konusundaki çabalarından ve bugünkü toplantılara ev sahipliğinden ötürü Rusya'ya teşekkürlerini ileten Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 8 Ocak'ta yaptıkları çağrı doğrultusunda Libya'daki taraflar arasında bir ateşkes imzalanması için Rus heyetiyle gün boyu çalıştıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, "Neticede muhtemel bir ateşkesin modelitelerini içeren bir taslak metin ortaya çıkardık. Bu metin üzerinde özellikle Hafter tarafından gelen değişiklik önerilerini de uzlaşı anlayışıyla dikkate aldık." dedi.

Hafter imza için süre istedi

Nihai hale geldikten sonra Serrac ve Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri'nin metni imzalayarak Türk tarafına teslim ettiğini bildiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Hafter tarafı ise yarın sabaha kadar, Rus dostlarımızın bize söylediğine göre, süre istediler. Yarın sabah Hafter tarafı da bu metni imzalarsa daha önce girişimimiz ve iki başkanın çağrısı sonucunda sözlü olarak ateşkese uyacaklarını ilan eden Serrac ve Hafter tarafı yazılı bir şekilde bu taahhüdünü yerine getireceklerdir. Ondan sonra ateşkesin devamı ve siyasi sürecin hızlanması, Berlin ve BM çabaları dahil, neticeye ulaşılması için biz Rusya ile çalışmaya devam edeceğiz."

Çavuşoğlu, metni imzalayan Serrac ve Mişri'ye teşekkürlerini iletti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un açıklamaları

Türk ve Rus heyetlerin desteğiyle Libya taraflarının Moskova’da uzun süren istişareler gerçekleştirdiklerini anlatan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından yapılan çağrıyla pazar günü saat 00.00’da devreye giren ateşkese yönelik konuları detaylandıran bir evrakı değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

Söz konusu taslak metnin son halinin, Moskova’da gerçekleştirilen görüşmede ele alındığını belirten Lavrov, “Belge üzerinde ciddi istişareler yapıldı ve bir ilerleme sağlandığını söyleyebiliriz. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri bu belgeyi imzaladılar.” dedi.

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin başındaki Halife Hafter ile Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Akile Salih’in de belgeye olumlu yaklaştıklarını kaydeden Lavrov, “Ancak yarın sabaha kadar ilave süre istediler. Umarız onlardan da olumlu bir karar çıkacak. Türk ve Rus tarafları, şu anda istişare edilen anlaşmaların uygulanması için onlara gerekli desteği sağlamaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

 

İLGİLİ HABERLER