Asayiş
  • 4.6.2020 10:48

Libya'da Hafter dağıldı!.. 3 merkezi daha kaybetti

Reuters'ta yer verilen bilgiye göre; Libya Ordusu başkent Trablus'u tamamen kontrol altına aldıklarını duyurdu.GNA Ordu Sözcüsü Kanunu: Vadi el Rebi ekseninde bir mühimmat deposu, 5 askeri araç, 3 zırhlı araç, 7 tank, 3 ZPT ve 3 top ele geçirildi.

Dün Hafter milislerinin işgalindeki havaalanında kontrol sağlanmıştı. Libya ordusu operasyonlarına ara vermedi. bu sabahda çok kritik iki yer ile birlikte az önce Qasr bin Ghashir düştü. Buranın düşmesi de en az havalanının ele geçirilmesi kadar önemliydi.GNA güçleri Qasr Bin Ghassir'in kuzeyinde ki Souq Al-Ahd'i ele geçirdi.

Libya ordusunun eline geçen Trablus Uluslararası Havaalanı

Gelen son dakika haberinde, Libya ordusu başkent Trablus'un güneyindeki Ayn Zara ve Vadi er-Rebi bölgelerini Hafter milislerinden geri aldığını açıkladı

Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, yaptığı yazılı açıklamada, ordu birliklerinin Trablus'un güneyindeki Ayn Zara ve Vadi er-Rebi bölgelerinden Hafter milislerini çıkardığını ve bu bölgelerde tamamen kontrolü sağladıklarını duyurdu.

Yaklaşık bir yıl önce başkente saldırı emri veren darbeci Hafter'e bağlı milisler, son dönemde Libya ordusu karşısında üst üste kayıplar yaşıyor. 

Libya ordusu, Trablus'un güneyindeki geniş bir bölgeyi Hafter milislerinden arındırdıktan sonra dün milislerin işgalindeki stratejik öneme sahip Trablus Uluslarası Havalimanı'nı geri aldıklarını duyurmuştu.

İLGİLİ HABERLER