Spor
  • 31.7.2012 14:26

Londra 2012'de Artistik Jimnastik'te 100 yıllık madalya

Ev sahibi İngiltere Artistik jimnastik takım yarışında önce ikinci olup gümüş madalya kazandı.Japonya'nın itirazıyla sonuçları inceleyen hakemler sıralamayı değiştirdi ve İngiltere bronz madalda aldı.
bu madalya İngiltere'yi sevince boğdu.
En son 1912 Stockholm takım yarışında bronz madalya alabilen Büyük Britanya, tam 100 yıl sonra kendi evinde düzenlediği Yaz olimpiyatında yine bronz kazanmış oldu.
Daniel Purvis, Max Whitlock, Louis Smith, Kristian Thomas ve Sam Oldham oluşan Büyük Britanya takımı ülke basınında da manşetlere çıktı.
Artistik jimnastik takım yarışında favori Çin altın madalyaya uzanırken; mücadelenin sonunda Japonya'nın itirazı sıralamayı değiştirdi.

2008 Pekin’de de altın madalyayı kazanan Çin, 275.997 puanla beklenildiği gibi takım yarışını ilk sırada tamamladı. Daha önce sadece 1912 Stockholm takım yarışında bronz madalya alabilen Büyük Britanya, büyük bir başarıya imza atarak 271.711 ile ikinciliği aldı.

Ukrayna 271.526 ile bronzda gözükürken, Japonya ise dördüncülükte sıralandı. Bu dakikadan sonra, Japon takımından Kohei Uchimura yarış sonucuna itiraz etti.

İtirazın ardından hakemler Japonya lehine karar verirken, Çin’in altın madalyası dışında ilk dört sıralaması tamamen değişti.

Puanı 271.952’ye yükseltilen Japonya, gümüş madalyanın yeni sahibi olurken; Büyük Britanya seyircilerin hakemlere tepkileri arasında bronz madalyaya düştü. İtiraz öncesinde üçüncü sırada yer alan Ukrayna ise podyum dışında kaldı.

İLGİLİ HABERLER