Eğitim
  • 30.4.2010 14:09

LYS'YE BAŞVURULAR 5-14 MAYIS ARASINDA

ANKARA - ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, adayların, beş ayrı kategoride yapılacak olan LYS'ye katılmalarında hiçbir kısıtlama bulunmadığını ancak adaylara iki tanesine girmelerini önerdiklerini söyledi.
Yarımağan, LYS'ye girecek adaylara uyarı ve önerilerde bulundu.
Buna göre, adaylara sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar sınav sonuçlarını internetten öğrenecekler.
LYS'ye katılmak isteyen adaylar 5-14 Mayıs 2010 arasında başvurabilecekler. Başvurular, bireysel olarak internet üzerinden veya başvuru merkezleri aracılığıyla yapabilecekler. Başvuru merkezlerinde adaylardan 2 TL hizmet ücreti alınacak.

-HER BİR SINAV 20 TL-

LYS'ye başvuracak adayların, girmek istediği her bir sınav için 20 TL ücret ödemesi gerekiyor. Ödemeler, T.C. Ziraat Bankası, T. Vakıflar Bankası, T. Halk Bankası, Akbank ve T. Garanti Bankası şubelerine yapılabilecek.
LYS'ye başvuracak adayların, beş kategoride yapılacak LYS'den hangilerine hangi ilde gireceğine karar vermesi, sınav ücretini yatırması ve başvurularını bireysel olarak internetten veya başvuru merkezlerinden yapmaları gerekiyor.
İkinci aşama sınavları, 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirilecek. Adaylar bu iller arasından tercih yapacak. Adaylar, girmek istedikleri LYS'lerin hepsine aynı merkezde girecekler. Adaylar 2 il tercih edebilecek.

-BAŞVURU SÜRESİ UZATILMAYACAK-

Yarımağan, LYS'ye başvuru süresinin uzatılmayacağını belirterek, ''Bu nedenle adayların hangi LYS'ye gireceklerine kesin karar vermeleri ve süresi içinde başvurularını yapmalarını önemle hatırlatıyoruz'' dedi.
Yarımağan, başvurusunu internet üzerinden yapmak isteyen adaylara da şu uyarı ve önerilerde bulundu:
''İnternet kullanımında çok deneyimli olmayan bazı adaylar işlemleri tamamladıklarını sanarak işlemleri bitiriyorlar oysa tamamlamamış oluyorlar. Tercihleri gerçekleşmiyor veya başvuruları yapılmamış oluyor.
Adaylara, eğer internet kullanımında deneyimli değillerse, kendilerine güvenmiyorlarsa başvurularını bir okuldan yapmalarını öneriyoruz. Bireysel başvuru yapan adayların, 'Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir' yazısını görmeleri ve bir çıktı almaları gerekmektedir. Bunları yapmayan adayların başvurusu tamamlanmamış veya hiç yapılmamış olabilir. Daha sonra mağdur olurlar.''

İLGİLİ HABERLER