Dünya
  • 26.3.2021 23:37

Macron tutuştu! Türkiye hakkında skandal açıklama

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanel Macron, Haziran ayında yapılacak olan seçimler öncesi Türkiye'ye yönelik akılalmaz suçlamalarını sürdürdü.

Türkiye'nin Fransız seçimlerine müdahale edeceği iddiasını AB zirvesinde yineleyerek tepki çeken Macron, 'Diyanet dahil Türkiye'nin resmi propaganda organlarınca harekete geçirilen toplum örgütleri, yerleşik gruplar, siyasi gruplardan' söz etti.

Cumhurbaşkanı, Fransa'nın yabancı ülkelerdeki dernekleri desteklemediğini ve seçimlere müdahale etmediğini savundu.

Türkiye'ye suçlama

AA'nın haberine göre AB zirvesinin kapanışında basın toplantısı düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, birkaç gün önce yayımlanan röportajında Türkiye'nin Fransız seçimlerine müdahale edeceğine hakkında söylediklerinin gözlem olduğunu dile getirerek şöyle devam etti:

"Bugün Avrupa kıtasında, aralarında Diyanet'in de bulunduğu, Türkiye'nin resmi propaganda organları tarafından harekete geçirilen toplum örgütleri, yerleşik gruplar, siyasi gruplar var. Bunlar biliniyor ve tanınıyor. Kimi zaman seçimlerimize karışıyorlar, diğer zamanlarda derneklerin finansmanına karışırlar. Bunu son günlerde yine gördük."

Türkiye'ye şart koştu: Olumlu adım atılırsa...

Türkiye ile ilişkiler konusunda Ankara tarafından olumlu gelişmelerin kaydedildiğini ancak sözlerin eyleme dönüşmesi gerektiğini dile getiren Macron, Ankara'nın olumlu adımlar atmaya devam etmesi halinde ilişkilerde ilerleme kaydedileceğini, aksi takdirde geri adım atılacağının altını çizdi.

Macron, daha önce France 5 kanalına verdiği demeçte, "Türkler tarafından bir sonraki seçimde müdahale girişimleri olacak" iddiasında bulunmuştu.

 PAYLAŞ

METİN BOYUTUAaAa

Geçtiğimiz gün yayınlanan mülakatında ülkesinde 2022 yılında gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine Türkiye'nin 'müdahale girişiminde' bulunmamasını isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Türkiye ile dürüst ve net bir diyaloğa tekrar girmek zorunlu" dedi.

Macron, France 5 kanalında yayınlanan mülakatındaki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik açıklamaları sonrasında sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu.

Röportajı sonrası Türkiye'nin tepkisini çeken Macron attığı tweette, "Avrupa olarak oy birliği ile ortak bir pozisyon alarak, Ankara tarafından olumlu ilerlemeler atıldığını gördük. Sözler şimdi gerçekleştirilmeli. Bundan sonraki etap, hazirandaki Avrupa Konseyi Zirvesi" ifadelerini kullandı.

France 5 kanalında yayınlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konu alındığı belgeselde kendisiyle de mülakat yapılan Macron, "Belli ki bir sonraki seçime müdahale girişimleri olacak. Bu yazılı ve tehditler de üstü kapalı değil." ifadesini kullandı.

Macron, ayrıca "Sene başından beri Erdoğan'ın ilişkilere yeniden başlama arzusunu not etmiştim ve bunun mümkün olduğuna inanmak istiyorum" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Paris-Ankara ilişkilerinde kırılma noktaları

Paris-Ankara özellikle son bir yıldır Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki arama faaliyetleri ve Dağlık Karabağ meselesi nedeniyle sık sık karşı karşıya geldi.

Macron, geçtiğimiz sene yaz aylarında "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama faaliyetleri nedeniyle Yunanistan ve Kıbrıs'ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini" öne sürerek, Ankara'ya yaptırım çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı ayrıca Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki tek taraflı adımlarının gerginliğe neden olduğunu söyleyerek, bu bölgedeki askeri varlıklarını güçlendirmeye karar verdiğini açıklamıştı.

İkili ilişkilerin gerilmesine den olan bir başka konu ise Dağlık Karabağ meselesi oldu. Senatonun aldığı karardan sonra Fransız Dışişleri Bakanlığı Fransa’nın Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını tanımadığını açıklamış, Macron ise Türkiye'nin bölgedeki varlığını eleştirmişti.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan Karabağ'daki gelişmeler çerçevesinde Macron'a yönelik sert ifadeler kullanarak, "Macron Fransa'nın başına beladır. Macron ile Fransa çok çok tehlikeli bir dönem yaşıyor" ifadelerini kullanmıştı.


 

İLGİLİ HABERLER