DÜNYANIN İLK SİYAH PİLOTU: ARAP AHMET

DÜNYANIN İLK SİYAH PİLOTU: ARAP AHMET
8.3.2011 - 12:32

Hikayenin kahramanı, 19. yüzyılda Afrika’da Bornu emirliğinden alınıp köle tacirleri tarafından İstanbul’a getirilerek satılan bir kadının torunu. Bu kadın belki de Abdülmecid tarafından yıktırılan İstanbul’daki köle pazarında satılan son kölelerden biriydi.

Onun adını bilmesek de, kızının adını biliyoruz: “Zenciye” Emine. Zenciye Emine Hanım ile Ali Bey’in üç çocuğu oldu. Bunlardan en büyüğü, 1883 doğumlu Ahmet Ali, öykümüzün kahramanı.

“Arap Ahmet” olarak tanınan en büyük çocuk Ahmet Ali, 1904’te Haddehane Mektebi’ne girdi, dört yıl sonra mülâzım-ı evvel, yani üsteğmen oldu. Kasım 1916’da dünyanın ilk siyah pilotu oldu. 18 Aralık 1917’de yüzbaşı rütbesiyle Berlin’e gönderilerek eğitim uçuşlarını tamamladı.

1. Dünya Savaşı’ndan kalan Haliç’teki bazı uçakları Anadolu’ya kaçırma planına yardım etti. İstanbul Boğazı çıkışından itibaren Batı Karadeniz’deki düşman gemilerini takip etmek, raporlamak, deniz harekatını korumak görevini üstlendi. 1949’da emekli olan, 1969’da ölen Ahmet Ali Bey, dünya havacılık tarihinde özel bir yere sahip.

MAGAZİN HABERLERİ
Yorumları Oku (2)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;