CHP‘ye seçim öncesi büyük darbe

30.1.2014 - 19:04

Şimdi de aralarında ünlü isimlerin de yar aldığı sol aydınlar CHP'yi hedef alan bir deklarasyon yayınladı.

CHP; 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimde sağ siyasetten gelen adaylara da yer vererek oy yelpazesini genişletmeye yönelirken, aralarında popüler isimlerin de bulunduğu sol aydınların önemli bölümünün desteğini kaybetti. Yayınlanan deklarasyonda, isim verilmeden CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş gibi sağdan gelen adaylara dolaylı olarak oy verilmemesi çağrısı yapıldı.

Aralarında Enver Aysever, Eren Aysan, Levent Üzümcü, Nazlıcan Özkan ve Tarık Akan'ın da bulunduğu bir grup aydın tarafından kaleme alınan Sol Belediyecilik Deklarasyonu'yla CHP'ye ve sol siyasi aktörlere çağrıda bulunuldu. Deklarasyonda, "Gezi direnişi, kanıksadığımız anlamdaki siyasetin tanımını ve iklimini değiştirdi. Toplumun tüm dinamiklerini; kadınları, çocukları, yaşlıları ve engellileri; öğrencileri, taşeron işçileri, doğanın ve emeğin değerini öncelleyen bir belediyecilik anlayışını sol politika ve adaylarla taçlandırma beklentisinin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde CHP’nin sokağın beklentisini göremediğini düşünüyoruz" ifadeleri yer aldı.

Aralarında Alaz Erdost, Cüneyt Cebenoyan, Enver Aysever, Eren Aysan, Levent Üzümcü, Meryem Göktepe, Nazlıcan Özkan, Nazım Alpman, Orhan Alkaya, Pınar Kür ve Tarık Akan'ın da aralarında bulunduğu 50'ye yakın aydın tarafından kaleme alınan Sol Belediyecilik Deklarasyonu'nda şunlar kaydedildi:

Sağ politikacılarla avunanların düştüğü pozisyondur

"Gezi direnişi, kanıksadığımız anlamdaki siyasetin tanımını ve iklimini değiştirdi; bu çekim gücüne belediyecilik anlayışları da dahil. Tarihsel mirasın bize gösterdiği yegane gerçek; sokağın güçlendiği dönemlerin etkili/belirleyici sol politika üretmeye zemin oluşturduğudur. Vedat Dalokay ve Ahmet İsvan’a iki büyük anakentin kapılarının yüzde 60'ın üzerinde yüksek oyla açılması, esasında Gezi ruhunun asla sapmaması gereken yolundan izler taşımaktadır. Geldiğimiz noktada acı olan ise; medeniyete giden yolun ilk adımları olan mağara/duvar yazılarının benzeri yalın ve odaklı mesajları binlerce yıl sonra Taksim’de ve Kızılay’daki duvarlardan okumaktan korkan siyasi aktörlerin varlığıdır. Eldeki aygıtların işlevsiz ve kısır kaldığı geçtiğimiz dönemde; sokağın ve kent muhalefetinin, projecilik safsatalarını neden istemediğini ve ortaya koyacağı tahayyülü temsili siyasi arenaya ve yerel yönetime taşıma görevini üstlenecek sol belediyeciliği görmeyenlerin ve sağ politikacılarla avunanların düştüğü pozisyondur.

Sağdan adaylara kucak açanlara hatırlatmak isteriz

Toplumun tüm dinamiklerini; kadınları, çocukları, yaşlıları ve engellileri; öğrencileri, taşeron işçileri, doğanın ve emeğin değerini öncelleyen bir belediyecilik anlayışını sol politika ve adaylarla taçlandırma beklentisinin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde CHP’nin sokağın beklentisini göremediğini düşünüyoruz. Kaldı ki; mevcut ekonomi-rant merkezli bir anlayışın toplumun aklında ve vicdanında gömüldüğü bir süreçte, paylaşımcı bir belediyeciliği ve bunun da öznesinin doğa ve insan olması gerçeğini düşünenlerin çoğunluk olduğunun görülmesi gerekir. Sicili hayli kabarık kent suçlarına yenilerini eklemekten başka bir ulvi amacı olmayan, alametifarikası beton-asfalt belediyeciliğinden öteye geçmeyecek sağdan adaylara açılan kucağın temsilcilerine, dayanmak istediği siyasi gelenekte DİSK grevine greyder anahtarını işçilere veren ve üst sınıfın golf sahasını kent insanına park olarak açan Vedat Dalokay’ın ve sosyalist kimliğini saklayarak değil, öne çıkartarak ‘seçim kazanan’ Ahmet İsvan’ın olduğunu, 1989’da sol belediyecilik politikaları ile zafer kazandığını hatırlatmak isteriz.

Sağ belediyecilik anlayışını kabul etmiyoruz

Siyasetin belirleyici pozisyonundakileri takipçi konumuna düşüren, ezberini bozan, fiyakasını çizen; sebepleri, sonuçları ve etkilerini on yıllarca tartışacağımız ve yeniden şekillendirme kalibresine daima hayran kalacağımız Gezi direnişini yaşamışken, kısa vadeli çıkarlarla alternatif olma hevesinin toplumun beklentisini karşılamayacağını, bizlerin hak etmediği sağ belediyecilik anlayışını kabul etmeyeceğimizi; birleştiren, dürüst ve sol adayları destekleyeceğimizi belirtmek isteriz. Soldan politika üretmek isteyen tüm siyasi aktörlere rant ve ekonomi politikalarını değil; birleştiren bir aday ile, doğayı ve insanı gözeten belediyeciliği hayata geçirmek üzere açık çağrımızdır." (Milliyet)

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.