DÜNYANIN KAYNAYAN KAZANI ETNA'DAN SÜPER GÖRÜNTÜLER

DÜNYANIN KAYNAYAN KAZANI ETNA'DAN SÜPER GÖRÜNTÜLER
5.11.2007 - 21:44

Günümüzde üzerinde en fazla araştırma yapılan yanardağlardan olan İtalya’daki ETNA yanardağı. İ.Ö. 1500 yıllarına kadar uzanan kayıtları bulunmaktadır.

Doğu Sicilya’nın iç kısmında bulunan Etna Yanardağı Avrupanın en yüksek (3323 m) aktif yanardağı olarak bilinir. 1 milyon  yıllık geçmişi olduğu tahmin edilen Etna'nın son 100 yılda değişim evrimine girdiği, patlamaların daha da şiddetlenerek devam edeceği araştırmacılar tarafından söylenmekte.

1992 yılının Temmuz ayının 18 inde günler süren titreşimlerin sonucu olarak Etna yanardağı şiddetli patlamalarla lav püskürtmeye başladı.Yaklaşık 2100 metre yükseklikte oluşan çatlaklardan fışkıran lavlar saatte 150 metre hızla dağın yamaçlarından akmaya başladı.Lav akıntısının yönünü değiştirmek için çamurdan duvarlar örülmesine rağmen yinede bazı yerleşim alanlarını bu felaketten kurtaramadılar. Etna yanardağının atmosfere püskürttüğü lavların yüksekliği yaklaşık 1 km dir.


Etna’da, en son 15 yıl önce büyük bir patlama olmuş,dağın eteklerinde yaşayan 7 bin kişi evlerini tahliye etmek zorunda kalmıştı.

 

Etna yanardağının 22 Ekim 2002 günü tekrar faaliyete geçmesi dikkatleri yine dünya üzerindeki volkanik hareketlere çekti.


İtalya'nın güneyindeki Sicilya Adasının doğu ucunda bulunan Etna yanardağı şu anda Avrupa'nın en büyük faal yanardağıdır. Sürekli faaliyet halinde olan bu yanardağın boyu her faaliyeti sonucunda değişmektedir. 1990 yılında yapılan ölçümlere göre ise dağın boyu yaklaşık 3323 m'dir.

Etna yanardağının ünü, büyüklüğünün yanı sıra, asıl tarih boyunca neden olduğu yıkımlardan gelmektedir. Yanardağın 18. yüzyıldan itibaren kaydedilmiş 90'ın üstünde büyük faaliyeti olmuştur. Bilinen en büyük yıkım ise 1169 yılında meydana gelmiştir. Bu felaket esnasında Etna yanardağının yakınlarında bulunan Catania Kasabası lavlar altında kalmış ve 15.000'den fazla kişi hayatını kaybetmiştir. 1669 yılında meydana gelen patlama ise 20.000 kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Etna Yanardağının 1928 yılında meydana gelen faaliyetinde ise, adeta bir nehir haline gelen lav akıntısı, yakınlardaki 2 kasabayı tamamen yakmıştır. 1947'de ise, yanardağ iç basıncının artması nedeniyle iki yeni krater oluşmuştur. Sürekli olarak faaliyetlerine devam eden Etna yanardağı 1971, 1981, 1983, 1992 yıllarında da büyük miktarlarda lav ve gaz püskürtmüştür.

 

Yaşadığımız gezegenin iç kısmı bir ateş topu gibi kaynar, dış yüzeyi ise portakal gibi ince bir kabukla kaplıdır. Ve bu ince kabuk ateş topunun üzerinde sürekli olarak dönmektedir. Böyle bir durumda yer kabuğunun içindeki milyonlarca derecelik ateşin bu ince kabuğu yırtarak dünyanın herhangi bir yerinden yüzeye çıkması hatta dünya yüzeyini kaplaması gerekir. Daha da önemlisi, bu ateşin dışarıya çıkacağı noktanın mutlaka yanardağ olmasına da gerek yoktur.

Üzerinde yaşadığımız milyonlarca derecelik bu ateşin yeryüzüne çıkışının ne kadar kolay bir biçimde gerçekleşebileceğini ya da bu ateş topunun üzerinde dönen ince kabuktaki küçük bir uyumsuzluğun depremlere neden olabileceğini düşündüğümüzde, kendimizden uzak görerek göz ardı ettiğimiz bu olayların aslında her an gerçekleşebileceğini, hatta gerçekleşmemesinin mucize olduğunu anlarız.

 


Volkanların Sebep Olduğu Büyük Yıkımlar

Volkanlar özellikle yerkabuğunu oluşturan büyük plakaların birleşme noktalarında bulunmaktadır. Şu anda Dünya üzerinde 500 civarında faal yanardağ mevcuttur. Bunların bazıları tarih içinde birçok insanın ölümüne sebep olmuştur. Bu yanardağlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

Nevado Del Ruiz Yanardağı

Kolombiya'da bulunan Nevado Del Ruiz yanardağı, 13 Kasım 1985 tarihinde küçük denebilecek bir patlamayla faaliyete geçti. İlk bakışta bu patlama yamaçta bulunan Armero Kasabasını tehdit eder nitelikte değildi. Fakat ortaya çıkan sıcak lavlar, dağda bulunan kar ve buzulları eritti. Dağın yamacından aşağıya akan asitli sıcak su beraberinde kül ve toprakları da sürükleyerek büyük bir sele dönüştü. Sel kasabaya ulaştığında gece saat 11'di ve yataklarında olan kasaba halkından tam 23.000 kişi sıcak asitli selden dolayı yaşamını yitirdi.

Vezüv Yanardağı

İtalya'daki bir diğer faal volkan olan Vezüv yanardağı, 24 Ağustos 1970 tarihinde patladı. Bu patlamanın ilk etkisi lavlarla değil, yanardağın ortaya çıkardığı gazlarla oldu. Öldürücü olan bu gazlar, bir ölüm bulutu olarak dağın eteklerinde kurulu olan Pompei şehrinin üstüne çöktü. Bunun etkisiyle insanlar bulundukları yerlerden hareket dahi edemeden öldüler. Yaklaşık 30.000 kişinin yaşadığı bu kent, daha sonra kızgın lav ve küllerin oluşturduğu bir tabaka ile kaplandı. Ayrıca 19. yüzyılda yapılan kazılar sonucunda asırlar boyunca lavlar altında gizli kalmış olan bu kent açığa çıkarıldı.

Laki Volkanı

İzlanda'da bulunan Laki yanardağı, 1783 yılının Haziran ayında faaliyete geçti. İki ay boyunca çok büyük miktarlarda bazalt lav püskürttü. Bu, tarih boyunca kaydedilmiş en fazla lav akıtan volkanik faaliyetti. Volkan faaliyeti boyunca sadece lav değil, bunun yanı sıra büyük miktarlarda sülfür gazı da püskürttü. Ada üzerinde bulunan bitki örtüsünün %75'i bu doğal afet nedeniyle yok oldu.

Krakatau Adası

Endonezya'da Krakatau volkanik adası, 27 Ağustos 1883 günü şiddetle patladı. Bu patlama denizde tusunami etkisi yaptı. 30 metreyi bulan dalgalar komşu adalar olan Sumatru ve Java'yı etkisi altına aldı. 34.000 kişi boğularak öldü. Bu patlamadan sonra Krakatau adasından geriye sadece bir kaç parça kayalık ve bir büyük krater kaldı.


 

Haberin Fotoğrafları
Haberin fotoğrafları için tıklayınız
MAGAZİN HABERLERİ
Yorumları Oku (2)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;