Bakan Eroğlu'ndan ağaçlandırma açıklaması

25.8.2012 - 20:39

     Bakan Eroğlu, Çay ilçesine bağlı İnli beldesinde taşkın koruma inşaatının temel atma törenine katıldı.
     Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, beldelere hatta köylere önemli yatırımlar götürdüklerini belirterek, İnli beldesinin de yatırımlardan nasibini aldığını söyledi.
     Beldeye daha önce geldiğinde köprünün çok kötü durumda olduğunu ve yapımı için gerekli girişimleri başlattığını ifade eden Eroğlu, ''Çalışmaların büyük bölümü yapıldı ve yıl sonunda tamamlanacak. Dere çevresini de ağaçlandırıp yeşillendireceğiz. İnlililer için güzel bir alan oluşturacağız'' diye konuştu.
     Eroğlu, Türkiye genelinde ağaçlandırma seferberliği başlattıklarını hatırlatarak, şunları belirtti:
     ''2 milyon 400 bin hektar alanın ağaçlandırması bu yıl sonuna kadar tamamlanacak. Belçika'nın yüz ölçümü alanı kadar ağaçlandırıyoruz. Afyonkarahisar'daki yüzde 12 olan orman varlığını, iki katına çıkararak yüzde 24'e ulaştırıyoruz. İnli'de de 3 yılda bin 500 dekar alan ağaçlandırılacak. Ayrıca gelir getirici badem, ceviz ağaçları dikeceğiz. Masrafı bizden, geliri 49 yıllığına size ait.''
     Konuşmanın ardından Eroğlu ve protokol, butona basarak temel attı.
     Bakan Eroğlu, İnli Belediyesi'ne ait mesire yeri ve dinlenme tesislerinde mola vererek, ala balıklara yem attı.
    
     -Kayabelen Göleti sulaması rehabilitasyon inşaatı-
    

     Daha sonra Bakan Eroğlu, Şuhut ilçesi Kayabelen Göleti sulaması rehabilitasyon inşaatının temel atma törenine katıldı.
     Eroğlu, buradaki konuşmasında, yaz aylarında su miktarının kış aylarına oranla çok düştüğünü ve daha çok suya ihtiyaç olduğunu bildirdi.
     Kış aylarında akan suyu biriktirmek için gölet ve baraj oluşturmanın gerektiğini anlatan Eroğlu, şöyle devam etti:
     ''Biz de çiftçimizin yazın ihtiyaç duyduğu suyu sağlamak amacıyla göletler yapıyoruz. Su kaybının çok olduğu eski sistemden modern sulama sistemlerini oluşturuyoruz. 11 milyon dekar araziyi modern sulama sistemine kavuşturduk. Şuhut'ta da sulama götürmedik yer bırakmayacağız. Paramız var, geçmiş dönemlerdeki hükümetler gibi değiliz. Kayabelen'de mevcut sulama sistemi modern kapalı sisteme dönüştüreceğiz. Biz de canlara karşı dostluk, vefa borcu var. Çok daha iyilerini yapacağız. Daha büyük hedeflere doğru koşuyoruz.''
     Bakan Eroğlu, konuşmanın ardından protokolle butona basarak inşaatın temelini attı.
     Kayabelen Göleti sulaması rehabilitasyon inşaatının 2 milyon 160 bin liraya mal olacağı, 5 bin 840 dekar tarım arazisini basınçlı borulu sistemle sulanmasını sağlayacağı, tesislerin hizmete girmesiyle çiftçinin üretiminde yıllık 2 milyon 100 bin lira gelir artışı sağlamasının hedeflendiği bildirildi. 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.