AK Parti'den erken seçim açıklaması

3.7.2012 - 16:37

ANKARA  - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, ''AK Parti döneminde seçimler zamanında yapılmıştır ve yapılacaktır'' dedi.
      Tanrıverdi, Keçiören Belediyesi'nin ''Esnaf Teşekkür Belgesi'' dağıtım törenine gelişinde bir gazetecinin yerel seçimlerin erkene alınmasına yönelik Anayasa değişikliğinden söz edildiğini anımsatarak, AK Parti'nin bu yönde bir çalışması olup olmadığını sorması üzerine, iktidarları döneminde seçimlerin hep zamanında yapıldığını söyledi.
      Gelecek genel ve yerel seçimlerin de yine zamanında yapılacağını vurgulayan Tanrıverdi, şöyle konuştu:
      ''Ancak 2009 yerel seçimlerinde yoğun kış şartları sebebiyle seçim çalışmalarında olumsuzluklar olmuştu. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopteri düşmüştü. Onun sonrasında herkes 'bu yoğun kış şartlarında seçim mi olur-' diye serzenişte bulunmuştu. 'Eğer bu yoğun kış şartlarında seçim yapılmaz öne alalım' denilirse bu, ancak Meclis'te grubu bulunan partilerin kararıyla olur. Çünkü anayasa gereği yerel seçimler beş yılda bir yapılır. Anayasa değişikliği yapmadan seçimleri öne almak mümkün değil. 367 garabetini dikkate aldığımızda 367 oyumuz yok AK Parti olarak. Dolayısıyla ana muhalefet ve muhalefet partilerinin de bu konuda ittifak etmeleri lazım. İttifak edildiğinde anayasa değişikliğini yapar, ne zaman seçim yapmak istiyorsak seçimler o tarihte yapılır.''
      Tanrıverdi, ''Muhalefetin nabzı mı yoklanacak-'' sorusuna da ''Biz kimsenin nabzını yoklamayacağız. Eğer böyle bir düşünce varsa, bu düşünce etrafında buluşulduğunda, Meclis görevini yapacaktır'' yanıtını verdi.
      TBMM'nin bugün çalışmalarına son vereceğini, bu dönemin yasama çalışmalarının tamamlanarak tatile gireceğini ve 1 Ekim'de yeniden açılacağını ifade eden Tanrıverdi, ''Meclis açılır açılmaz bu konu gündeme gelir ve seçimlerden bir yıl önce seçim kanunları da dikkate alınarak bir düzenleme yapılırsa seçimler erkene alınır. Yoksa AK Parti döneminde altını çizerek söylüyorum, seçimler zamanında yapılmıştır ve yapılacaktır'' dedi.
      Tanrıverdi, şike davası kapsamında yapılan tahliyelerin ve mahkemenin kararının sorulması üzerine de kendi alanının yerel yönetimler olduğunu, alanı dışındaki konuları yorumlamasının hoş olmayacağını söyledi.

 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   ihlas haber ajansı
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.