Başbakan'dan 'insan hakları' mesajı

9.12.2012 - 16:37

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, insan hakları, demokrasi ve hukuk devleti ilkesinin korunması ve ileri götürülmesinin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını, bugüne kadar yürüttükleri çalışmaların, Türkiye'nin çağdaş ve demokratik ülkeler
     yerini güçlendirdiğini bildirdi.
          Tüm insanlığın ortak değerleri üzerine kurulan bu beyannamenin, ortaya koyduğu evrensel haklar sayesinde dünyanın her köşesindeki milyonlarca insana, onurlu bir yaşam sürme açısından umut ve güvence niteliği taşıdığını bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:
     ''İnsan haklarının, demokrasinin ve hukuk devleti ilkesinin korunması ve ileri götürülmesi, iktidara geldiğimiz günden bu yana öncelikli hedeflerimiz arasında yer almıştır.
     Bu alanda bugüne kadar ortaya koymuş olduğumuz çalışmalar, Türkiye'nin uluslararası toplumda çağdaş ve demokratik ülkeler arasındaki yerini güçlendirilmiştir.
     Vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerinin korunması ve geliştirilmesi düşüncesiyle reform çalışmalarımız devam etmektedir. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı, Kamu Denetçiliği Kanunu ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu'nun Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilmesi, yargının hızlı ve etkin işleyişine yönelik alınan tedbirler, bu süreçte son dönemde ortaya koyduğumuz iradenin somut örneklerinden sadece birkaçını teşkil etmektedir.''
    
     -''Değişime katkıda bulunmayı sürdüreceğiz''

    
     Başbakan Erdoğan, küreselleşen dünyada, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasının, artık devletlerin içişleri olmaktan çıktığını, ulusal sınırları aşarak tüm dünyanın ortak hedefi haline geldiğini belirtti.
     İnsan hakları ve demokratikleşme alanında bölge başta olmak üzere dünya çapında önemli değişikliklerin yaşandığı günümüzde, Türkiye'nin örnek gösterilmesinin gurur verici olduğunu ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin, bu anlayış doğrultusunda, bölgede yaşanmakta olan demokratik değişim ve dönüşüm sürecine, insan haklarının geliştirilmesine yapıcı katkıda bulunmaya devam edeceğini kaydetti.
     Erdoğan, başta Türk milleti olmak üzere tüm insanlığın İnsan Hakları Günü'nü kutladığını, bu önemli günün, insan haklarına saygı konusundaki duyarlılığın artmasına vesile olmasını dilediğini de bildirdi.
    
     AA

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.