Radyasyonla balıklar satışa çıktı!..

25.6.2012 - 12:13

Buradan sızan radyosyon deniz canlılarını etkilemiş ve Japonların balık sektörünü vurmuştu.Uzun bir aradan sonra Fukuşima sahilinde balık satışı yapıldı.

TOKYO (AA) - Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen çok şiddetli deprem ve tsunaminin ardından zarar gören Fukuşima Daiçi nükleer tesisinin bulunduğu kıyılarda yakalanan deniz ürünleri ilk kez satışa sunuldu.
      Fukuşima Bölgesi Balıkçılık Kooperatifi, radyasyon testlerinden geçirilmelerinin ardından sadece ahtapot ve deniz salyangozlarının bugün satışa sunulduğunu bildirdi. Kooperatif, sözü edilen deniz ürünlerindeki radyoaktif sezyum miktarının tespit edilemeyecek kadar küçük olduğunu kaydetti.
      Japon yetkililer, Cuma günü yakalanan ürünlerin radyasyon test sonuçları çıkana kadar bozulmaması için haşlandığını söyledi.
      Ahtapot ve deniz salyangozunun radyasyondan fazla etkilenmemeleri sebebiyle test için seçilen ilk ürünler olduğu, Fukuşima kıyılarındaki dilbalığı, deniz levreği ve diğer balıkların radyasyon içermesi nedeniyle henüz satışına başlanmadığı bildirildi.
     
     Muhabir: Adıgüzel Tozkoparan / AP
     Yayıncı: Şermin Coşkun
 

Yorumları Oku
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
   Hakkımızda/Künye
   • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
   • Kuruluş : 21 Mart 2001
   • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
   • Editörler
   • Necmi Kurucu
   • Melek Baritoğlu
   2002’den Gümüze Kesintisiz Yayın.
   Haber Vitrini’nde yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.