Gündem
  • 25.5.2019 00:07

Mahkemeden Tunceli'nin komünist başkanına kötü haber

Komünist Başkan Maçoğlu'na mahkemeden kötü haber!

Tunceli Belediye Meclisi'nin, tabeladaki ismin "Dersim" olarak değiştirilmesine yönelik aldığı karar, uygulanamadan iptal edildi. Valiliğin başvurusu üzerine konuyu görüşen Erzincan İdare Mahkemesi kararın yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Komünist Başkan Maçoğlu'na mahkemeden kötü haber!

7 Mayıs'ta Tunceli Belediye Meclisi, "Komünist Başkan" olarak tanınan Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında yapılan toplantıda belediye hizmet binasından "Tunceli" isminin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılması kararı alındı.

Bu karar üzerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere Maçoğlu'nu seçimden önce destekleyenlerin de aralarında bulunduğu ülke genelinde bir çok kişi bu duruma karşı çıkarak tepkilerini dile getirildi.

VALİLİK BAŞVURDU, MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURDU
Meclis kararının Tunceli Valiliği'ne gelmesi üzerine aynı gün valilik, Tunceli Belediye Başkanlığı'ndan "Tunceli" ibaresinin kaldırılarak "Dersim" ibaresinin yazılmasına dair karar aldığını anımsatarak söz konusu belediye meclisi kararının hukuka ve yasal mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle Erzincan İdare Mahkamesi'ne gönderilmesi için Asliye Hukuk Mahkemesi'ne müracaatta bulundu.

Asliye Hukuk Mahkemesi'nin başvuruyu göndermesi üzerine kararı görüşen Erzincan İdare Mahkemesi, işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

MAHKEME İTİRAZ İÇİN 7 GÜN SÜRE VERDİ
Mahkemenin kararında, "Tunceli Belediyesi hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı 'Tunceli' ibaresinin değiştirilerek yerine 'Dersim' ibaresinin yazılmasına dair dava konusu işlemin yerine getirilmesi halinde doğacak zararın kamunun menfaati ve işlemin etki alanı dikkate alındığında giderilemeyeceği, için gereken koşulların oluştuğu sonucuna varılmıştır. Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp, yada savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusunu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanun'un 27/5 maddesi uyarınca savunma ve ara kararına cevap verilmesi için davalı idareye 15 gün süre tanınmasına, iş bu kararın tebliğ edilmesine, 7 gün içinde Erzurum İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmaz üzere oy birliği ile karar verildi" denildi.

 

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    A Ka Partisi kandilden talimat alıp kışlanın ismini değiştirmişti ; keşke m kemal yenilip Yunan kazansaydı diyen cumhuriyet düşmanlarını hastanede ziyaret eden Dersim olayları üzerinden pkk dan oy devşirmek için devletimiz ,milletimiz ve şahsı adına özür dilemiş üç oy fazla alacağım diye Cumhuriyet düşmanı hainlerinin gönlünü hoş tutmuştu, belediye başkan ve üyeleri o günleri yad ederek onu yapmış cumhur başkanı yada başbakan yapınca suç değil; cumhur yapınca suç oluyor adam tabelada sadece Dersim Belediyesi yazmış KC yazmamış yeni adalet sistemi böyle yerseniz.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER