Sağlık
  • 13.6.2019 02:07

Malatya'da tarih yazıldı

Malatya'da İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nden, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için eş zamanlı organize edilen 5 karaciğer naklinin başarıyla tamamlandığı bildirildi.

Malatya'da tarih yazıldı!

Karaciğer Nakli Enstitüsü'nde 10 ayrı odada 36'sı cerrah 100'ün üzerinde personelin katılımıyla gerçekleştirilen operasyonlar yaklaşık 13 saat sürdü.


Malatya'da tarih yazıldı!

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Karaciğer Nakli Enstitüsü önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, ameliyatların başarıyla tamamlandığını belirtti.

Malatya'da tarih yazıldı!

Hastaların yoğun bakıma alındığını aktaran Kızılay, "Ameliyatlar şeffaf bir şekilde tamamlandı ve kayıt altına alındı. Bütün ameliyatlar görüntü kaydına alındı. Bu üstün başarılı ameliyatları gerçekleştiren, aramızda olan bütün ekibimize teşekkür ediyorum, gurur duyuyorum. Ülkemiz için büyük kazanç olduğunu ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

Malatya'da tarih yazıldı!

Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz da nakil ameliyatları aynı anda başlatıp akşam itibariyle bitirmeyi planladıklarını hatırlattı.

Malatya'da tarih yazıldı!

Yaklaşık 13 saatin ardından operasyonların başarılı şekilde  tamamlandığını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"5 ameliyatta başarılı bir şekilde bitmiştir, herhangi bir sıkıntı  yok. Hastalarımız sağlıklı bir şekilde yoğun bakıma geçmişlerdir. Ameliyatlarda  herhangi komplikasyonla karşılaşmadık bundan da son derece mutluyuz. Buradaki  arkadaşlarımızla başardığımız bir iş, herkese teşekkür ediyorum."

Malatya'da tarih yazıldı!

Operasyonların uluslararası şahitlerinden ABD'deki Yale Üniversitesi  Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Organ Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükrü Emre de çok  önemli bir işin başarıldığına dikkati çekti.


Malatya'da tarih yazıldı!

Ameliyatlara girenlerin hayatının operasyona giren doktorların elinde  olduğunu belirten Emre, "Bunun bilincinde olarak son derece titiz, dikkatli  çalışarak bütün ameliyatları başarıyla sonuçlandırdılar. Hepsini tebrik ediyorum.  Bu başarıyı hak ettiler. Ekibin kuvvetli olması çok önemli. Yeniden bir tarih  yazıldı, bundan haberiniz olsun." dedi.


Malatya'da tarih yazıldı!

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin  de tüm personele teşekkür ederek, şöyle konuştu:

Malatya'da tarih yazıldı!

Malatya Valisi Aydın Baruş ise kentte bugün tıp tarihine geçecek bir başarının yaşandığını söyledi.

Malatya'da tarih yazıldı!

Kolay kolay başarılamayacak bir ekip çalışmasının ortaya konduğunu  bildiren Vali Baruş, "10 ayrı ameliyat odasında karaciğer nakilleri başarıyla  gerçekleştirildi. Şu an itibarıyla hastalarımız ameliyathanelerden çıkartılarak  yoğun bakıma alındılar. Bu başarı niye büyük? Çünkü 100 kişinin üzerinde bir  ekibin katılımıyla gerçekleşen bir olay." şeklide konuştu.

"Bugün gerçekten vakaların hepsi bir sıkıntı yaşanmadan başarıyla tamamlandı. Bugün ülkemiz için çok güzel birgün. İnşallah bu başarıların devamı gelecektir. Anadolu'nun mütevazi bir şehri olan Malatya'da böyle bir işin  yapılması bizi gerçekten çok mutlu etti. Başarılarının artarak devam etmesini diliyorum."

Malatya'da tarih yazıldı!

Konuşmaların ardından ameliyatlara katılanlar ve protokol üyeleri  hatıra fotoğrafı çektirdi.

Malatya'da tarih yazıldı!

Ameliyatlar, Prof. Dr. Şükrü Emre, Azerbaycan'dan Prof. Dr. Nuru  Bayramov, Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin  Gürkan, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Turgut Özal Tıp Merkezi  Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli ve noter şahitliğinde gerçekleştirildi.

 

 


 

 

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER