Asayiş
  • 17.11.2020 14:57

Mankenler Aslı Baş'ın ölümü cinayet çıktı

Dünya güzeli Aslı Baş'ın ölümünde flaş gelişme! İntihar değil...

Miss Model of the World güzellik yarışmasında mankenler kraliçesi seçilen Aslı Baş'ın bir villada balkondan düşerek ölmesine ilişkin davadan son dakika haberi geldi. Savcılık makamı Aslı Baş'ın ölümünün ardındaki sır perdesinin peşini bırakmadı. Dava istinafa taşındı ve 'İntihar değil cinayet' sonucuna gidilmesi konusunda yeni bir kapı aralandı. İşte Miss World güzeli Aslı Baş'ın ölümüne ilişkin yaşanan sıcak gelişme ve son dakika haberinin ayrıntıları

Aslı Baş davasında Adli Tıp raporu mahkemede - Son Dakika Flaş Haberler

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, 10 yıl önce 2003 yılı Miss Model Of The World yarışması birincisi manken Aslı Baş'ın turizmci Ahmet Bayer'in villasından düşüp yaşamını yitirmesiyle ilgili davada, geçtiğimiz Ocak ayında karar çıktı. Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada, Hakan Bayer'e 'kasten öldürme', Nilgün Anadolu, Beyhan ve Melis Defne Strassner'e 'yalan tanıklık', Ali Sefa Ekin ve Ramazan Demir'e 'suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme' suçlarından beraat kararı verildi. Ancak edinilen son dakika bilgisine göre Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı bu sanıklarla ilgili verilen beraat kararlarını istinafa taşıdı. İşte çarpıcı detaylar;

ASLI BAŞ'IN ÖLÜMÜ AŞAĞI ATMA SONUCU GERÇEKLEŞTİ

Savcılığın istinaf başvurusunda kararların usul ve yasaya aykırı olduğu belirtilerek, cinayetle ilgili çelişkiler 5 maddede sıralandı. Başvuruda en dikkat çeken kısım Hakan Bayer'le ilgili olan bölüm oldu. Başvuruda, Ulusal Kriminal Büro tarafından hazırlanan iki ayrı rapor ve ODTÜ Fizik Bölümü'nde görevli öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyetinin düzenlediği heyet raporunda yapılan tespitler aktarıldı. İşte o son dakika ayrıntıları;

Manken Aslı Baş'ın ölümüyle ilgili davada karar açıklandı haberi -  BorsaGündem.com

KAMERA KAYITLARI SIRT ÜSTÜ DÜŞÜŞÜ GÖSTERİYOR

Aslı Baş'ın düştüğü noktaya başka kişi veya kişiler tarafından 'Aşağı bırakma veya atma' sonucu düştüğü tespitleri hatırlatıldı. Baş'ın, sırt üstü düştüğünü gösteren kamera kayıtları ve intihar eğilimi olmamasıyla ilgili tespitler de başvuruda vurgulandı.

Manken Aslı Baş'ın ailesi beraat kararına isyan etti

DELİLLER YOK EDİLDİ, RAPORA ETKİ EDİLMEYE ÇALIŞILDI

Yapılan başvuruya göre, olay yerindeki deliller yok edildi ve değiştirildi. Ulusal Kriminal Büro tarafından düzenlenen rapora etki edilmeye çalışıldı. Baba Ahmet Bayer, bazı kişilerle irtibata geçerek olayı kapatmaya yönelik girişimlerde bulundu. Savcılığın bu noktada yaptığı 'bazı kişiler' ibaresi daha önce gündeme gelen baba Bayer'in FETÖ firarisi İhsan Kalkavan vasıtasıyla yargılamaya etki edilmesiyle için örgütün Bodrum imamı Zeki Yağmur'la yaptığı telefon görüşmelerini hatırlattı.

İNTİHAR DEĞİL CİNAYET

Yaşananların tüm bu son dakika gelişmeleriyle birlikte değerlendirildiğinde, olayın intihar olmayıp 'aşağı bırakma veya atma' sonucu ölüm olduğu sabit olduğunun altı çizildi. İstinaf başvurusuna göre, Ahmet ve Hakan Bayer'in savunmaları ile tanıklar Beyhan, Nilgün ve Melis'in beyanları sanık Hakan Bayer'i suçtan kurtarmaya yönelik bulundu.

"CEZALANDIRILMASI GEREKİRKEN, BERAAT ETTİ"

Hakan Bayer, Aslı Baş'ı bahçe katından aşağıya sırtı dışarıya dönük olduğu halde itmesi veya sırt üstü bir vaziyette aşağıya bırakmasıyla 6.5 metre yükseklikten yere düştü ve başını merdiven yükseltisine çarpma sonucu öldü. Bu sebeplerle sanık Hakan Bayer'in 'kasten öldürme' suçundan cezalandırılması gerekirken, beraat kararı verildiği ifade edildi.

"YALAN TANIKLIK YAPIP, SUÇ DELİLLERİNİ YOK ETTİLER"

Başvuruda son olarak, Aslı Baş'ın öldüğü noktayı temizleyen Ali Sefa ve Ramazan Demir'in 'suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme' suçunu işlediklerinin sabit olduğu ifade edildi. Nilgün Anadolu, Beyhan ve Melis Defne Strassner de verdikleri ifadelerinde Ahmet Bayer'i suçtan kurtarmaya yönelik 'yalan tanıklık' suçunu işlediklerinin sabit olduğu son dakika haberinde kaydedildi.

ASLI BAŞ KİMDİR?

Türk manken ve model olan Aslı Baş, 13 yaşında Antalya'da bulunan bir Ajans tarafından keşfedildi ve katıldığı birçok yarışmada dereceler kazandı. 2003 yılında Antalya'da gerçekleşen Miss Model of the World güzellik yarışmasında Türkiye adına yarışarak Mankenler kraliçesi seçilmişti. Aslı Baş tatil için gittiği Bodrum'da iş adamı Ahmet Bayer'e ait olan tatil köyünde balkondan düşerek yaşamını yitirdi. Baş'ın Cenazesi Antalya'da defnedildi.

SON DURUŞMADA NELER OLMUŞTU?

Ocak ayındaki karar duruşmasında yaşananlar;

Muğla'da 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz yargılanan iş adamı Ahmet Bayer ve oğulları Volkan ile Hakan Bayer'in yanı sıra Aslı Baş'ın babası Mehmet Yavuz Baş ve avukatları katılmıştı. Sanıklar savunmalarında suçsuz olduklarını belirterek, beraatlerini talep etti. Bunu takiben sanıklar ve avukatların son savunmalarını dinleyen mahkeme heyeti 2 günün sonunda kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti son dakika kararında, iş adamı Bayer ile oğullarının suçlandıkları kasten adam öldürme suçundan kamu davası açılmış olsa da yüklenen suçun sanıklar tarafından işlendiğinin kesin delille sabit olmaması nedeniyle ayrı ayrı beraatlerine karar vermişti.

Mahkeme kararında ayrıca davada suç delillerini gizleme ve yok etme suçundan yargılanan Murat Umirov, Ali Sefa Ekin ve Ramazan Demir'in de ayrı ayrı beraatlerine karar verirken aynı davada yalan tanıklık ve beyan suçundan yargılanan Beyhan Kuzugüdenlioğlu Strassner ve Melis Defne Strassner'in de yüklenen suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle beraat verdi.

Kararda delilleri yok etmek suçundan yargılanan Hüsnü Cemal Ergün, Mustafa Ufuk Tan, Sait Hazar ile Veysel Arkan'ın da beraatine hükmedildi.

 

 

İLGİLİ HABERLER