Gündem
  • 26.11.2021 22:59

MEB Suriye'ye, Peygamber Efendimizin tasfiri bulunan ders kitapları yolladı

Milli Eğitim'den hükümete suikast...
Milli Eğitim Bakanılğı Suriye'de kontrolümüzde bulunan bölgelerdeki okullara gönderidği kitplarında Peygambar Efendimizin tasfirleri yer aldı.
Peygamber Efendimizin Tasfirini gören Suriyeliler ayaklandı. Suriyeliler Türkiye'den gelen bu küfür kitaplarını tek tek toplayıp meydanda yaktı

Suriye'nin kuzeyine Türkiye'den gönderilen ders kitaplarında Peygamber Efendimizin tasvirleri tepki topladı.. "Sabah bu kitapları bulunca şaşırdık. İçlerinde Peygamber'in görsel tasviri vardı. Hepsini yaktık."

Resim

AFP haber ajansı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel olarak Suriye'deki çocuklar için hazırlanan ve Ankara'nın kontrolündeki bölgelerdeki okullara dağıtılan ders kitaplarının, içerdiği çizimlerde dine hakaret edildiği gerekçesiyle bölge halkı tarafından ateşe verildiğini bildirdi.

DW'nin AFP'den aktardığu habere göre, Türkiye sınırı yakınlarındaki Cerablus'ta yaşayanlar, söz konusu ders kitabının ele geçirdikleri tüm kopyalarını yaktıklarını söyledi.

Mustafa Abdulhak isimli bir Cerabluslu, "Sabah bu kitapları bulunca şaşırdık. İçlerinde Peygamber'in görsel tasviri vardı. Hepsini yaktık." diye konuştu.

Görsellerde Peygamber Efendimiz Hazret-i  Muhammed'in (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) 21'inci yüzyılda yaşayan bir insan gibi tasvir edilmesi ve tepki çekecek bir biçimde çizilmesi dikkat çekti.

AFP, Ankara'nın El Bab dâhil, kontrol ettiği diğer bölgelerde yaşayan Suriyelilerin de bu ders kitapları toplatılmadığı takdirde Cuma günü protesto gösterileri düzenleyecekleri uyarısında bulunduklarını aktardı.

El Bab kentindeki en üst düzey eğitim yetkilisi olan Cuma Kazkaz, AFP'ye yaptığı açıklamada, okul kitaplarının çevredeki Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa gibi Türk illerinden geldiğini söyledi. Ders kitaplarına yönelik tepkilerle ilgili yorumda bulunan Suriyeli yetkili, "Müfredatın değiştirilmesi için Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeler yürütülüyor" dedi. Yetkili, "Şu an verilecek kararı bekliyoruz" diye ekledi.

Suriye'nin kuzeyine Türkiye'den gönderilen ders kitaplarında Hz. Muhammed tasvirleri tepki topladı

İLGİLİ HABERLER