Gündem
  • 24.4.2019 08:43

Meclis çalışmaya başladı! Gündem çok yoğun

Dün açılışı gerçekleştirilen TBMM'de yeni askerlik sisteminden, nafakaya, hal yasasından, 3600 ek göstergeye kadar bir çok konuda değişiklikler yapılacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan'da açılarak çalışmalara başladı. Vatandaşın gündemi olan önemli konular TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.

İşte Meclis'te gündeme gelecek yasalar:

Yeni askerlik sistemi

Yeni askerlik sistemiyle bedelli, kalıcı hale getirilecek. Ayrıca 21 günlük askerlik süresinin ardından isteyen 6 ay askerlik yaptıktan sonra terhis olacak, isteyen 6 ay daha maaşlı bir şekilde askerliğe devam edecek. Yeni sistemin bütün ayrıntıları Meclis'te görüşülecek ve karara bağlanacak.

Nafaka 5 yıl ile sınırlandırılabilir

Kamuoyunda sürekli tartışmalara neden olan süresiz nafaka sisteminde de değişiklik gündemde. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı, konuyla ilgili çalışmalarına hız verdi.

Öte yandan MHP'nin de konuyla ilgili bir teklifi, Meclis'e getireceği belirtiliyor. Teklif kabul edilirse, süresiz nafaka 5 yıl ile sınırlandırılacak.

Hal yasası

Hal yasası, gıda fiyatlarının kontrol altına alınması için önemi bir adım olarak görülüyor. Bu konu da Meclis için önemli bir gündem maddesi olacak. Yeni yasa, kabzımallara kötü haber anlamına geliyor.

3600 ek gösterge

Ekonomi yönetiminin gündemindeki önemli konu başlıklarından birini de yaklaşık 1.6 milyon memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge oluşturuyor. Düzenleme yapılınca özellikle emekli maaş ve ikramiyelerinde artış olacak.

AK Parti, konuyla ilgili yaptığı açıklamada 3600 ek göstergenin seçim öncesi çıkmasının siyasi etik açısından doğru olmadığını, seçimden sonra yasanın Meclis'ten geçirileceğini belirtmişti.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER