Gündem
  • 31.7.2008 14:04

MECLİS TATİLDE KARAR KILDI

AK Parti grup başkanvekilleri, Meclisin tatile girmesi konusunda MHP, CHP ve DTP grup başkanvekilleri ile görüştü.

AK Parti Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 tasarı ve teklifin bugün ve yarın TBMM Genel Kurulunda görüşülmesinin ardından Meclisin tatile girmesini istediklerini söyledi.

Ergin, ''Bu konuda gruplar arasında bir anlayış birliği oluşmuştur'' dedi.

AK Parti, 7 tasarı ve teklifin yasalaşmasının ardından Meclisin tatile girmesi önerisini, MHP, CHP ve DTP gruplarına iletti.

AK Parti Grup başkanvekilleri Sadullah Ergin ve Mustafa Elitaş, önce MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, daha sonra CHP Grup başkanvekilleri Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Süha Okay, son olarak da DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ile görüştü.

AK Parti, gruplara, sosyal güvenlik prim alacakları, TÜBİTAK, Kayseri'de Melikgazi Üniversitesi kurulması, elektronik haberleşme, Atatürk Orman Çiftliği, seyahat acenteleri, kamu kurumlarının birbirlerinden alacaklarını düzenleyen teklif ve tasarıların bugün ve yarın görüşülerek yasalaşmasının ardından Meclisin tatile girmesi önerisini götürdü.

''BUGÜN VE YARIN İÇİN ÇALIŞMA PROGRAMI...''

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, AK Parti Grup başkanvekilleri Ergin ve Elitaş'ın yana sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de ziyarette bulunduğunu belirterek, sosyal güvenlik pirim alacaklarının 48 saat geçmeden TBMM Genel Kurulunda öncelikle görüşülmesi konusunda bir mutabakatları olduğunu söyledi.

Bugün ve yarın bir çalışma programı yapmak suretiyle, Meclisin tatile girmesi önerisinin getirildiğini kaydeden Vural, ''Bugün 5, yarın ise 2 düzenlemenin görüşülmesi planlanıyor. Kendileri diğer partilerle de görüşecek. Biz böyle bir çalışma programı çerçevesinde Meclis çalışmalarına katkı sağlayacağımızı ifade ettik'' dedi.

''UZLAŞMA SAĞLANABİLİRSE...''

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğılu da yaptığı açıklamada, AK Parti'nin 7 tasarı ve teklifin yasalaşması konusunda bilgi verdiğini, kendilerinin de bu konuda görüşlerini aktardıklarını söyledi.

''Görüşmelerimiz devam edecek. Eğer sonuçlanırsa bugün vaya yarın Meclis tatile girecek'' diyen Kılıçdaroğlu, TÜBİTAK, AOÇ ve elektronik haberleşme konusunda bazı rezervleri olduğunu bildirdi. Bu tasarılarla ilgili hazırladıkları değişiklik önergelerini AK Parti grup başkanvekillerine verdiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, ''Onlar da öngörüşmelerini yapacak. Bir uzlaşma sağlanabilirse, yarın Parlamento tatile girmiş olacak'' diye konuştu.

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, görüşmede sadece Genel Kurul gündemiyle ilgili Danışma Kurulu tartışması yaptıklarını belirterek, bugün veya en geç yarın gündemdeki konuların görüşülerek Meclisin tatile gireceğini söyledi. Demirtaş, ''Konuyla ilgili konsensüs sağlandı. Büyük ihtimalle Danışma Kurulu elden yapılacak'' dedi.

''UZLAŞIYLA ÇIKARMAYA GAYRET EDECEĞİZ''

AK Parti Grup Başkanvekili Ergin ise yaptığı açıklamada, görüşme sonrasında takvim ve program üzerinde bir mutabakatın oluştuğunu bildirdi. TBMM Genel Kurulunun bugün ve yarın çalışmasını öngördüklerini anlatan Ergin, 7 tasarı ve teklifin yasalaşmasının ardından Meclisin tatile sokulması kararını almayı istediklerini ifade etti.

Sosyal güvenlik prim alacakları, TÜBİTAK, Kayseri'de Melikgazi Üniversitesi kurulması, elektronik haberleşme, Atatürk Orman Çiftliği, seyahat acenteleri, kamu kurumlarının birbirlerinden alacaklarını düzenleyen teklif ve tasarıların görüşülmesi suretiyle Meclisin tatile girmesini arzu ettiklerini anlatan Sadullah Ergin, ''Bu manada, gruplarımız arasında bir anlayış birliği oluşmuştur'' dedi.

Ergin, bir gazetecinin, ''Yarın tamamlanmazsa haftaya kalacak mı?'' sorusuna karşılık, ''Biz bu iki gün içerisinde bitirme konusunda gruplarımızla mutabık kaldık. İnşallah mutabık kaldığımız şeklinde bitirmeyi öngörüyoruz'' karşılığını verdi.

CHP'nin 3 tasarıda rezervi olduğunu anımsatan gazetecilere AK Parti Grup Başkanvekili Ergin, ''Bir-iki konuda değişiklik önerileri, bir takım talepleri olduğunu ifade ettiler. Biz de o konuda ilgili bakanlık ve bürokratlarla gerekli çalışmaları yapıp, mümkün olduğunca uzlaşıyla çıkartmaya gayret edeceğimizi söyledik'' diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER