Gündem
  • 26.9.2013 12:25

Memur ve işçilere flaş öneri!..

"Biz işçi işveren ayrımını bir kenara koyup yol arkadaşlığı kavramı üzerinden çalışmalarımızı yürütüyoruz" diyen Erdoğan, asıl olanın işçinin alnının teri kurumadan emeğinin karşılığını alması olduğunu belirtti.

Emek ve sermaye kavramlarının yanlış tanımlandığı düşüncesinde olduğunu ifade eden Erdoğan, bunların hepsinin insanın türevi olduğunu vurguladı. Erdoğan,"İnsan varsa emek vardır, insan varsa sermaye vardır,insan yoksa bunların hiç biri yoktur" dedi.

Adil devlet vurgusunda bulunan Erdoğan, adil bir devletin, adil bir hükümetin, toplumun tüm kesimleri arasında uzlaşmayı sağlayacak çalışmaları yapmak zorunda olduğunu belirtti ve hükümet olarak 11 yıldır bunun mücadelesini verdiklerini söyledi.

İŞÇİ MEMUR FARKINI KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

"İşçi, memur farkını kaldırmaya çalışıyoruz" diyen Erdoğan, Batı'nın bunu büyük oranda başardığını altını çizdi, "İşçi memurun, memur işçinin ne aldığına bakıyor. Çalışırken de ona bakıyor, emekliyken de ona bakıyor. Gelin bunu 'çalışanlar' olarak düzenleyelim" diye konuştu.

ŞİDDET HİÇBİR SORUNDA ÇÖZÜM YÖNTEMİ OLAMAZ

"Sorunları çözmek için birbirimizi anlayacağımız zemini oluşturmak zorundayız" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Şiddet hiçbir sorunda çözüm yöntemi olamaz. Şiddet bir çözüm yöntemi olmadığı için, grev hakkı vardır, lokavt hakkı vardır. Şiddet bir çözüm yöntemi olmadığı için demokrasi vardır. Sorunlarımızı, şiddetsiz bir ortamda, diyalogla çözme gayretinde olmalıyız" şeklinde konuştu.

İMKANIMIZ OLSA TÜM YASAKLARI 2003'TE KALDIRIRDIK

"Eğer imkanımız olsaydı, 2003 yılında tüm yasakları kaldırırdık, hakları verirdik" diyen Erdoğan, Büyük engellerle, kanlı senaryolarla karşılaştıklarını söyledi. Yılmadan bunlarla mücadele ettiklerini ve adım adım ilerlediklerini vurgulayan Erdoğan, "Direnç gösterenlerin bile özgürleşmesini sağlayan yine biz olduk" dedi.

YAPACAĞIMIZ AÇIKLAMA PEK ÇOK KESİMİ ŞAŞIRTABİLİR

Demokratikleşme Paketi'ne değinen Erdoğan, 11 yıllık bir sürecin geldiği nokta olarak değerlendirdi. Başbakan Erdoğan pakete ilişkin şunları söyledi: "Yorum yapıyorlar. İsabet ettikleri de oluyor tabi, isabet ettiremedikleri çok şey var. Yapacağımız açıklama bir çok kesimi şaşırtabilir. Bu paket 11 yıllık sürecin devamı olacak. Asla bir son olmayacak. Bu matematik değildir."

1 MAYIS'I BİZ TATİL YAPTIK

1 Mayıs'ın kendileri döneminde tatil edildiğini ancak bazı kesimlerin bunu görmezden geldiğini belirten Erdoğan, 11 yıl önceki memur ve işçi maaşlarının satın alma gücü ile bugünün mukayese bile edilemeyeceğini belirtti. Erdoğan, vatandaşın umudunu kestiği ve ne alacağını unuttuğu bir dönemde KEY ödemelerini de kendilerinin yaptığını söyledi.

KIDEM TAZMİNATI İÇİN SİZ ARANIZDA ANLAŞIN

Başbakan Erdoğan, kıdem tazminatı ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Kendileri için her hangi bir sorun olmadığını belirten Erdoğan, "Siz aranızda anlaşın. Biz üzerimize düşeni anında yerine getirmeye hazırız. Biz başından beri bir anlaşma olmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

MEVSİMLİK İŞÇİYE TARAF DEĞİLİZ

Mevsimlik işçiye taraf olmadıklarını belirten Erdoğan, "11 ay, 10 ay mevsimlik işçi biz bunlara taraf değiliz. Biz hakka tarafız. Diyoruz ki bir işçi bir gün dahi çalışsa, o onun kıdem hesabına girmeli. Dolayısıyla bundan sonra mevsimlik işçi yok. Kıdem sürekli çalışıyor" diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasını, "Kurban Bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum" diyerek tamamladı.
 

İLGİLİ HABERLER