Dünya
  • 16.5.2019 23:23

Merkel kapıları bir bir kapattı!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başbakanlık görevinden ayrıldıktan sonra Avrupa Birliği'nde (AB) bir görev üstlenmeyeceğini söyledi.

Merkel, Berlin'de Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Almanya Başbakanı olarak daha iyi işleyen bir Avrupa için çabalarını artırmasının doğru olduğunu belirtti.

Alman basınında uzun zamandan beri kendisinin Avrupa Birliği'nde (AB)  üst düzey  bir görev alacağına ilişkin spekülasyonlarla ilgili sorulara cevap  veren Merkel, "Parti başkanlığından ayrılacağım ve 2021’de yeniden (başbakan) aday olmayacağım  bağlamında söylediklerim geçerlidir. Yani nerede olursa olsun, Avrupa’da da başka bir siyasi görevi almak için hazır olmayacağım." ifadesini  kullandı.

Merkel, AB'ye üye tüm ülkelerde popülist akımların olduğuna işaret  ederek, "Hepimiz bu konuda ayrı ayrı çaba sarf ediyoruz.  Avrupa projesine çok  daha dikkat etmek ve korumamız lazım." şeklinde konuştu.

Küresel sorunları kimsenin tek başına çözemeyeceğini  belirten Merkel,  "Her birimizin diğerine ihtiyacı var." dedi.

Merkel, tasavvur ettiği bir Avrupa için korkusuzca ama kararlılıkla  mücadeleyi sürdüreceğini kaydetti.

Merkel, 6 ay önce parti genel başkanlığı ve 2021'de başbakanlık  görevleri için yeniden aday olmayacağını açıklamış, aralık ayında düzenlenen  Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) kurultayında Annegret  Kramp-Karrenbauer Merkel’in yerine CDU Genel Başkanı seçilmişti.

Almanya ve Avrupalı bazı siyasetçiler de başbakanlık görevini  bıraktıktan sonra Merkel’in AB'de üst düzey bir görev alabileceğini ifade etmiş,  Alman basını da Şansölyenin AB Komisyonu Başkanı olabileceği spekülasyonları yapmıştı.

 

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER