Ekonomi
  • 29.9.2011 08:43

MERKEZ BANKASI'NDAN ÇİN PARASI İLE TARİHİ ORTAKLIK

Başçı, Çin Merkez Bankası ile temas kurduklarını, swap anlaşması üzerinde çalıştıklarını söyledi.
Finansal hizmetler sektörünün istikrarlı olması gerektiğini kaydeden Başçı şöyle devam etti:
Swap anlaşması
“Gelişmiş ülkeler sermaye borç arasında tercih yapmak gerektiğinde sermayenin, yerli para cinsi ve uzun vadeli borçlanmanın iyi olduğunu öğrendiler. Biz de finansal hizmetler otoritesi olarak bunları hedefliyoruz.
Otoriteler olarak yerli para cinsinden işlemleri teşvik etmeye dönük tedbirler alıyoruz. İki rezerv para dünyaya yetmiyor, yuanın sisteme kazandırılması için çalışmalar var. 2023 yılında Türk ihracatçısı TL cinsinden fatura kesebilirse bu çok güzel bir gelişme olacak ancak, bunun olması şu anda biraz zor. Çin Merkez Bankası ile temas kurduk, swap anlaşması üzerinde çalışıyoruz. Bazı Asya ülkeleri ile de anlaşmalar yapabileceğiz.”

FATURA TL İLE KESİLSİN
Bu doğrultuda konuyu epeyden beri incelediklerini söyleyen Başçı, şöyle devam etti: "2023 yılında şöyle bir noktaya gelebilirsek çok mutlu olacağız: Türk ihracatçısı faturasını Türk Lirası cinsinden kesebilirse...Diyelim ki Çin'e mal satacak, Türk Lirası cinsinden fiyatlayıp satabilirse ve tahsilatını da Türk Lirası cinsinden yapabilirse çok güzel bir gelişme olacak. Bu olabilir mi? Şu anda biraz zor, ama yavaş yavaş, adım, adım... 2023 yılına daha çok zaman var. Bu yönde gelişmeler mümkün. Bu yönde biz epeyden beri çalışıyoruz. Çinli yetkililerle de temas kurduk ve ümit ediyoruz ki çok fazla gecikmeden... Çin Merkez Bankası ile teknik detaylar üzerinde çalışıyoruz." Başçı ayrıca benzer şekilde Türk Lirası ile ticaret yapmaya olumlu bakan bazı Asya ülkeleriyle de anlaşmalar yapabileceklerini belirtti.

İLGİLİ HABERLER