Gündem
  • 30.9.2011 13:54

MERSİN'DE ALÇAK UÇUŞ RUM BALONU ÇIKTI

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde "Piri Reis Araştırma Gemisinin Taciz Edildiği Konulu Haberler Hakkında" bir açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi: "1.Bazı basın yayın organlarında, bir Rum gazetesinden alınan habere dayandırılarak, İsrail’e ait uçakların Piri Reis araştırma gemisini taciz ettiği, KKTC hava sahasına girdiği ve Mersin’e 15 mil kadar yaklaştığı, Türk savaş uçaklarının havalanmasının ardından İsrail’e geri döndüğü şeklinde haberler yer almıştır.

2.Bahse konu haberler gerçek dışıdır."

RUM BASINI NE DEMİŞTİ?

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin sondaj çalışmalarının yol açtığı kriz sürerken Rum basını, enerji kaynakları konularında Rumlarla işbirliği yapan İsrail’e ait iki savaş uçağının "Lefkoşa FIR hattından geçerek Türkiye’nin sahillerine doğru uçtuğu ve Finike’ye çok yaklaştığı"nı öne sürdü.

Rum Cyprus-Mail gazetesine göre, Rum askeri kaynakları, alçak uçtukları belirtilen iki İsrail savaş uçağının, Lefkoşa FIR hattına girmek için Rum havacılık makamlarından izin istediğini doğruladı.

Ancak haberde İsrail diplomatik kaynaklarının, herhangi bir İsrailli uçağın Lefkoşa FIR hattı üzerinde uçtuğunu reddettiklerine dikkat çekildi

Bu arada, Rum Fileleftheros gazetesi, Tel Aviv’den kalkan iki İsrail savaş uçağının, Lefkoşa FIR hattına Çarşamba öğle saatlerinden önce girdiğini belirtirken, uçakların, Tel Aviv’den KKTC’deki "Apostolos Andreas" manastırına doğru uçtuğunu, oradan da Mersin’e yöneldiğini yazdı.

Haberde İsrail uçaklarının, Lefkoşa’nın ve Ankara’nın FIR hatlarını ayıran kuzey sınırından uçarak, Türkiye’nin sahillerinin yanından geçtiği ve Finike’ye çok yaklaştıktan sonra Tel Aviv’e geri döndüğü belirtildi

İLGİLİ HABERLER