Gündem
  • 2.6.2014 21:44

Meteoroloji'den şok uyarı

Meteoroloji'nin uyarısı gerçek oldu, İstanbul'un bazı semtlerinde akşam saatlerinde etkili yağış görüldü. Gök gürültüsünün eşlik ettiği yağış zaman zaman doluya dönüştü. Daha yağmurun başladığı anlarda trafikte de sıkışmalar gözlendi. Türkiye'nin bir bölümünü etkisene alan yağışlar Çarşamba'dan Pazar'a kadar devam edecek. Yetkililer, "Yağışlar kısa sürede çok miktarda olacağı için özellikle şehir merkezlerinde su baskınları bekliyoruz, vatandaşlar yağış sırasında mümkün olduğunda açık alanda bulunmamaya gayret etsinler ve su baskınlarına dikkat etsinler" uyarısında bulundular.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun Mayıs ayının ortasından bu yana mevsim şartlarına uygun atmosferdeki kararsız yapıya bağlı gök gürültülü sağanak yağışların etkisinde olduğunu hatırlatarak, gök gürültülü sağanak yağışların önümüzdeki hafta başına kadar yurdun güneydoğu kesimleri dışında yurt genelinde etkili olmaya devam etmesinin tahmin edildiğini açıkladı.

ÇARŞAMBA'DAN İTİBAREN

Bugün İstanbul ve İzmir'de devam eden kuvvetli yağışın bu akşam saatlerinde etkisini kaybedeceğini ancak Çarşamba gününden itibaren İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yurdun genelinde kuvvetli yağışın pazar gününe kadar devam edeceğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkilileri, bugün İstanbul ve İzmir'de kuvvetli yağmur olduğunu ancak akşam saatlerinden itibaren yağışın etkisini azaltacağını ancak Çarşamba'dan itibaren Türkiye'nin yeni yağışlı havanın etkisine gireceğini açıkladılar. Özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere gök gürültülü ve sağanak yağışların Pazar gününe kadar yurdun genelinde etkili olacağını bildirdiler.

"AÇIK ALANDA BULUNMAYIN"

Yetkililer yağmur öncesi kuvvetli rüzgar dolu ve yıldırım olacağını belirterek; "Yağışlar kısa sürede çok miktarda olacağı için özellikle şehir merkezlerinde su baskınları bekliyoruz, vatandaşlar yağış sırasında mümkün olduğunda açık alanda bulunmamaya gayret etsinler ve su baskınlarına dikkat etsinler" uyarısında bulundular.

SON DEĞERLENDİRMELER

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre, gök gürültülü sağanak yağışların bugün yurdun büyük bölümünde (Güney Ege ve Batı Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'nun güney kesimleri dışında yurt genelinde) etkisini sürdürmesi; yarın yağışlı sistemin doğuya hareket ederek; Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde etkili olduktan sonra yurdu tekr etmesi beklendiği, ancak aynı gün akşam saatlerinden itibaren yurdun batı kesimlerinden başlayarak yeni bir yağışlı sistemin etkisine girmesi, Marmara'nın güneybatısı, Kıyı Ege, Antalya'nın batısı ve Burdur’un sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların Ankara ve İstanbul’da yarın ara verdikten sonra gelecek hafta başına kadar aralıklarla etkili olması beklenmektedir. Gök gürültülü sağanak yağışların Çarşamba gününden itibaren önümüzdeki hafta başına kadar yurdun güneydoğu kesimleri dışında yurt genelinde etkili olmaya devam etmesi beklendiği belirtildi.

TÜRKİYE'DE SON DURUM

YOLLARI SU BASTI, TRAFİK DURMA NOKTASINA GELDİ

İstanbul’da akşam saatlerinde aniden bastıran şiddetli yağmur ve dolu yağışı hayatı olumsuz etkiledi.

Yağış nedeniyle su baskınları yaşandı ve bazı güzergahlarda trafik durma noktasına geldi.

Özellikle Anadolu yakasında Bağcılar, Halkalı, Esenler, Bakırköy ile çevre ilçelerde alt geçitleri ve yolları su bastı araçlar yolda kaldı.


Şiddetli yağış sonrası yollarda yaşananlar İBB'nin trafik kameralarına böyle yansıdı...

İŞTE İSTANBUL TRAFİĞİNDE SON DURUM:


Trafik haritası İBB TKM'den alınmıştır

 

İLGİLİ HABERLER