Gündem
  • 19.4.2019 20:36

Meteoroloji'den ülke geneli için çok kritik uyarılar

İç Ege, Göller Yöresi ve İç Anadolu Bölgesi ile Batı  Karadeniz'in iç kesimlerinde gece saatlerinden itibaren hafif, yüksek rakımlı  yerlerde ise orta kuvvette zirai don bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, ülke genelinin  parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege ve Antalya dışında tüm bölgelerin yağışlı  olacağı tahmin ediliyor.

Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Orta ve Doğu Akdeniz,  Güneydoğu Anadolu ile Kocaeli ve Sakarya çevrelerinin yer yer gök gürültülü sağanak, İç Anadolu, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun  kuzey ve doğusu ile Kütahya, Afyonkarahisar ve Isparta çevrelerinin karla karışık  yağmur ve kar yağışlı olacağı öngörülüyor.

Sıcaklıkların; iç ve doğu bölgelerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer  yerlerde önemli bir değişiklik olmayarak ülke genelinde mevsim normallerinin  altında seyretmesi bekleniyor.

Rüzgarın genellikle kuzeybatı, güneydoğu  kesimlerde güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın batısı, Ege  ve Batı Akdeniz'de kuvvetli eseceği tahmin ediliyor. Batı Akdeniz'de fırtına,  Doğu Karadeniz ve Güney Ege'de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

Tarımsal faaliyetin olduğu bölgelerden İç Ege, Göller Yöresi ve İç  Anadolu Bölgesi ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde gece saatlerinden itibaren  hafif, yüksek rakımlı yerlerinde ise orta kuvvette zirai don riski bulunuyor.

Bu  nedenle yetkililerin ve çiftçilerin, gerekli tedbirleri almaları gerekiyor.

 

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER