Gündem
  • 21.9.2019 23:29

Millet ittifakı çatırdılar!.. CHP'nin HDP ilişkisi bizi dışarı çıkartır

Millet İttifakı'nda HDP krizi... "Biz bu bileşen içinde olmayız"

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, “CHP’nin her yaptığına ‘evet’ diyerek, savunmuyoruz. HDP’ye kimi krediler açarak siyaset yapmanızı doğru bulmuyoruz diyoruz. Bu sizi 90’ların SHP’si gibi yapar, diyoruz. CHP, HDP ile kurumsal olarak devam edeceğim diyebilir, tercihidir ama biz bu bileşen içinde olmayız” dedi.

“SİZİ 90'LARIN SHP'Sİ YAPAR”

Ağıralioğlu, satranç oyunu oynanırken Millet İttifakı içinde mi dışında da olacakları sorusuna, “İçi de dışı da yok bizim için” yanıtı verdi, şöyle devam etti:

“Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP keskin muhalefetten sonra keskin limitsiz krediler açtığı iktidarla beraber. Herkes ‘İYİ Parti’de mi öyle olacak?’ diyor. Biz, ‘güç beraberliği yapılabilir ama onun bile bir çerçevesi olur’ diyoruz. AK Parti-MHP beraberliğinin nasıl olması gerektiğini biz söyleyemeyiz ama biz olsak CHP’de yaptığımız gibi yaparız.

CHP’nin her yaptığına ‘evet’ diyerek, savunmuyoruz. HDP’ye kimi krediler açarak siyaset yapmanızı doğru bulmuyoruz diyoruz. Bu sizi 90’ların SHP’si gibi yapar, diyoruz. Sonuç olarak biz İYİ Parti olarak toptan ‘evet’ veya ‘ret’ cephesi değiliz. Bunu Meclis’teki siyasi performansımızla gösterdik. Hükümetin getirdiği ve doğru bulduğumuz pek çok kanunu destekledik. Biz iktidardan ne gelirse gelsin karşı grubu değiliz.”

“İYİ PARTİ’NİN TESİR ALANINI GÖRDÜLER”

İYİ Parti’nin sağ seçmenin CHP’ye karşı tutumunu esneterek önemli bir oy verme alanı açtığını söyleyen Ağıralioğlu, “İYİ Parti’nin CHP’ye oy verilir alanda destek olması bugünkü seçimin sonuçlarını ve Türk siyasetindeki çeşitliliği getirdi. İYİ Parti işte bu etkiyi yapabildiği için hedef tahtasında. İYİ Parti’nin tesir sahasını gördüler, bunu bypass etmeye çalışıyorlar. Biz onca hakarete iftiraya rağmen vakarla durup ilkelerimizle mücadele ederek bir seçim süreci yönettik ve netice aldık. Bu neticenin tamamı bizim değil ama bu neticeye önemli katkı sunduk” dedi.

“HDP’YLE İLİŞKİ BİZİ DIŞARI ÇIKARTIR”

CHP ile iş birliğine gittikleri yerlerde bu beraberlikten doğan kuvvetin yönetilebileceğini gösterdiklerini anlatan Ağıralioğlu, “Ama CHP’nin HDP’ye doğru adımlarını görüyoruz. Biz bu konuda endişeliyiz. Bu adımları tereddütle izliyoruz. Hassasiyetlerimizin görülmesi lazım” dedi.

CHP’nin Millet İttifakını bloklaştırmaya çalıştığını, HDP’yi de bu güç birleşenlerinin yakın markajında tutmak istediğini anlatan Ağıralioğlu şunları söyledi:

“Yakın markajda tutacağım diye kurumsal ilişkiye geçerseniz o kurumsal ilişki bizi dışarı çıkarır. Bizim meşru görmediğimiz bir sürü açıklama var. Leyla Güven’in açıklamalarının bizde hiçbir karşılığı yok. Fezlekesi gelsin dokunulmazlığı kaldırılsın. Biz ‘CHP neden bunu yapıyor?’ demiyoruz. Biz böyle yapan bir siyasi yapıyla konuşmayız diyoruz. CHP, HDP ile kurumsal olarak devam edeceğim diyebilir, tercihidir ama biz bu bileşen içinde olmayız. Kırmızı çizgimizi muhafaza ediyoruz. Biz ne yaparsak yapalım İYİ Parti bizimle beraberdir gibi bir algı oluşmasın. Biz ilkelerle beraber oluruz.”

İYİ PARTİLİ YILMAZ'DAN "NE OLUYOR" TEPKİSİ

İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz, Ağıralioğlu'nun sözlerini paylaşarak "Ne oluyor" diye sordu.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER