Gündem
  • 28.6.2019 23:18

Millet ittifakından Anayasa değişikliği girişimi

23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ardından, muhalefet partileri hazırlanmasını istedikleri yeni Anayasa'ya dair ilk adımı attı.24 Haziran 2018 seçimlerinden önce CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin hukukçu kurmaylarının hazırladığı yeni bir Anayasa'ya dair “Ortak Paydalar Raporu”, yerel seçim sonuçlarının ardından yeniden masada.

 Pazar günü yapılan İstanbul’daki seçimin ardından Salı günü CHP, HDP ve İYİ Parti liderleri yeni Anayasa çağrısında bulunmuştu.SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, söz konusu tartışmaya önceki gün katıldı.Dört muhalefet partisinin gündeme getirdiği “yeni Anayasa” önerisi ise fikir olmanın ötesinde somut bir çalışmaya dayanıyor.

24 Haziran 2018'deki milletvekili ve cumhurbaşkanlığı genel seçimleri öncesinde, Anayasa Hukukçusu CHP Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu başkanlığında bu dört partinin hukukçu kurmaylarının oluşturduğu heyetin hazırladığı “Ortak Paydalar Raporu” yeniden partilerin genel merkezlerinin önünde.

Söz konusu rapor üzerinden dört parti arasında görüşmeler sürüyor. Raporun bir mutabakat metni olarak kamuoyuyla paylaşılmasına ilişkin ilk adımın, ne zaman atılacağı bilinmiyor. (Kaynak: BirGün)

İLGİLİ HABERLER