Eğitim
  • 20.6.2019 23:35

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor! O tarih açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof.  Dr. Halis Aygün, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim  Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun ÖSYM'nin internet sitesinde  yayımlandığını, tercihlerin 23-29 Temmuz'da alınacağını bildirdi.

Aygün, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 15-16 Haziran'da  uygulanan, 2,5 milyondan fazla üniversite adayının katıldığı 2019-YKS'nin tercih  kılavuzuna ilişkin bilgi verdi.

Paylaşımında 2019-YKS kontenjan toplamlarına ilişkin tablolara yer  veren ve sınav sonuçlarının 18 Temmuz'da açıklanacağını aktaran Aygün,  "2019-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu 'http://osym.gov.tr'   internet sitemizde yayınlanmıştır. Tercihler 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında  alınacaktır. Adaylarımız için hayırlı olmasını temenni ederim." ifadelerini  kullandı.

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2019-YKS  Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 20 Haziran-1 Temmuz 2019  tarihlerinde ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlanacak.

Kılavuzun adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla  yayımlandığı belirtilen duyuruda, bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden  önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak  2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu dikkatle  incelemeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri gerektiği kaydedildi.

Merkezi yerleştirme için tercih işlemi nasıl yapılacak

Adaylar, 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları  Kılavuzu'na tercih süresi içinde ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet  adresinden erişebilecek. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Adaylar  tercihlerini, T.C. kimlik numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM'nin  https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve  tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini  tamamlayacaklar.

Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacak.

Kılavuzda tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını, 2019-TYT'de 150  ve üzeri puan alanlar, tablo 4'teki yükseköğretim programlarını ise  2019-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar  tercihleri arasında gösterebilecek.

Tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya  ait olacak. Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu olmayacak. Örneğin,  bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve  bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa,  sadece bu dört programı yazabilecek.

2019-YKS sonuç bilgilerinde her adayın hesaplanan yerleştirme  puanlarına ilişkin başarı sıraları yer alacak.

Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinden  adaylara duyurulacak, sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine  gönderilmeyecek.

Kayıt işlemleri 19-23 Ağustos'ta

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt  işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihlerinde yapılacak. Elektronik kayıtlar ise  19-21 Ağustos 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için gereken belgeleri  tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunlu  olacak.

Ek yerleştirme

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş  kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecek. Yükseköğretim  programlarının 2019-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş  kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi  olarak ek yerleştirme yapılacak.

Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen  adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel  yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek.  Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci  alınmayacak. Ek yerleştirme tercih ücreti 20 lira olacak. ÖSYM Yönetim Kurulunun  Ocak 2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi  çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.

İLGİLİ HABERLER