Asayiş
  • 30.1.2018 08:41

Mısır Çarşısı’nda tartışılan restorasyon

354 sene önce Hassa Başmimarı Kâzım Ağa’ya yaptırılan Mısır Çarşısı’nın Yemişçiler tarafına restorasyonda eklenen dükkân tartışılıyor. Vakıflar Genel Müdürü ise eleştirileri “Eskiden var olan fakat yıkılan kısmı restorasyonda ekledik. Aslına uygun olmayan bir kısmı eklememiz mümkün değil” diyerek yanıtladı

İstanbul tarihi eserler bakımından sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önde gelen şehirlerinden biri. Şehrin dört bir yanına dağılmış birçok eser günümüzde hâlâ varlığını sürdürüyor. Bu tarihi emanetlerden biri de Turhan Sultan tarafından Hassa Başmimarı Kâzım Ağa’ya yaptırılan Mısır Çarşısı. Eminönü’nde Yeni Cami’nin arkasında ve Çiçek Pazarı’nın yanında kalan 354 yıllık çarşı ilk olarak 1940-1943 yılları arasında kapsamlı bir restorasyon geçirmiş daha sonra da Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün girişimiyle 2013 yılında tekrar restorasyona alınmıştı. 3 yıl süren çalışmalar sonucunda aslına uygun olarak yenilenen tarihi çarşıya ait sosyal medyaya yansıyan bir fotoğraf ise tartışma yarattı.

Gazete Habertürk'ten Can Mete'nin haberine göre; fotoğrafta çarşının Yemişçiler kısmında bulunan dükkânlardan birinin sonradan eklenmiş olduğu görüldü. Sosyal medyada ‘Yamalı dükkân’ olarak geniş yankı bulan fotoğrafla ilgili eleştirel yorumlar yapıldı. Daha önceki yıllara ait karelerde bu eklentinin olmadığı, sonradan restorasyon sırasında bu eklentinin yapıldığı iddia edildi.

‘BİLİP BİLMEDEN AHKÂM KESİYORLAR’

Bu tartışma üzerine konunun birinci derecedeki muhatabını yani Vakıflar Genel Müdürü’nü aradık. Genel Müdür Adnan Ertem, restorasyonun tamamen aslına uygun yapıldığını söyledi ve eleştirilere şu yanıtı verdi:

“Sosyal medyada bilip bilmeden ahkâm kesiyorlar. Bizim var olmayan bir şeyi ilave etmemiz mümkün değil. Biz yapsak Anıtlar’dan geçmez, Kültür Bakanlığı’ndan geçmez. Eski bir esere ilave yapmak mümkün mü? Mısır Çarşısı dünyanın gözbebeği bir eser. Burada temelsiz bir eklenti yapılamaz. Mısır Çarşısı’ndaki çalışmayı, eski temellere ve fotoğraflara ulaştıktan sonra yaptık. Aslında böyle bir yer olduğunu, sonradan yıkıldığını görüp restorasyonu da aslına uygun gerçekleştirdik. Diyorlar ki restorasyon sonrasındaki kısımla renk farkı oluştu. Tabii ki olur. Zaman geç- tikçe kirlenir. Restorasyonda yapı- lan kısım da gelecek sene aynı tona ulaşacak, fark kalmayacak. Titizlikle yapılan restorasyonda malzeme analizi yapıldı. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi tarafından yapılan malzeme incelemesi sonrasında orijinal malzemenin bire bir aynısı kullanıldı. Bu restorasyonda temeli olmayan hiçbir müdahale yapılmadı.” Genel Müdür Adnan Ertem, XV. yüzyıldaki gravürlerde bu bölü- mün olmadığı yönündeki iddialara da şu cevabı verdi: “Gravürlerdeki farklı bir açı. Aynı yer değil. Bizim ulaştığımız temellerde ve geçmişe ait fotoğraflarda bu bölümler var.”

Restorasyondan sonra çekilen fotoğrafta ek dükkân görülüyor. Restorasyon öncesindeki karede ise bu eklenti dükkân yok.

İLGİLİ HABERLER