Dünya
  • 29.3.2021 00:26

Mısır Süveyş kanalında boğuldu

Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabie  Pazar günü yaptığı açıklamada, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El Sisi'nin Süveyş Kanalı'nda sıkışan dev gemi "Evergiven" yüklerinin azaltılması senaryosunun hazırlanmasını emrettiğini söyledi. Kahire'nin gemiyi kurtarmak için alması gereken en zor seçenek bu..

Süveyş'te mahsur kalan gemi

Rabie, Mısır'ın geminin yüklerini azaltmak gerekirse uluslararası yardım talep edebileceğini belirterek, dün Cumartesi günü yaptığı açıklamada, gemiden 18.300 konteynerin bir kısmını gemiden kaldırarak geminin yüsme ihtimalini değerlendirdiklerini bildirdi.

Geminin yükünü boşaltmak, büyük yetenekler gerektiren zor bir iştir ve çok sayıda tazminat talebine kapı açabilir. “Evergiven” gemisinde bulunan yük sahiplerinin sigortalarından sigorta bedelleri talep etmeleri olasıdır. "Evergiven" gemisinin toplam tonajının 224 bin ton olduğu tahmin ediliyor ve geminin uzunluğu 400 metre ve genişliği 59 metre olduğu için yükün boşaltılması ağır ve uzun bir iş ve zaman gerektiriyor.

Gemiyi yüzdürmeye çalışan Hollandalı şirket "Smit Salvage", daha önce "iki ek lokomotifin" yardım etmek için Pazar günü kanala geleceğini açıklamıştı ve bir şirket yetkilisi dün Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, "dedi. Boşaltmamızın (Yükü) ne kadar süreceğini belirlemek kolay değildir ve bu teknik sorunlara tabidir. "

Reuters ayrıca bir nakliye uzmanının, geminin boyutu ve konumu göz önüne alındığında, kargoyu boşaltmanın uzun ve karmaşık bir lojistik süreç olabileceğini söylediğini aktardı.

Gemiyi yüzdürme girişimleri başarısız oldu

Bu, dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı'nda seyrini bozan geminin yüzdürme girişimleri sürerken kötü haberler geliyor.Kanal krizinin ardından, petrol ürünü tankerlerinin nakliye fiyatları , gemi karaya oturduktan sonra neredeyse iki katına çıktı ve kanalın kapatılması da küresel tedarik zincirlerini etkiledi ve Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle halihazırda acı çeken şirketler için maliyetli gecikmeleri tehdit etti.

Kanalın uzun süre kapanması ise daha fazla yakıt maliyetinin yanı sıra gemilerin rotasını Ümit Burnu çevresinde yörüngeye çevirmeye karar verebilir, bu da seferlere iki hafta ekler.

Süveyş Kanalı için 3 ayrı kurtarma planı hazırlandı

Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabi dev yük gemisini saplandığı yerden kurtarmak için çalışmalara devam ettiğini belirtti. Rabi, Mısırlı ekipler tarafından tasarlanan üç kurtarma planın, ilk ikisinin çalışmalara üçüncü gününde katılan Hollandalı bir ekibin de yardımıyla devam ettiğini ifade etti. Üçüncü planın yüklerin boşaltılmasıyla gemiyi kurtarmak olduğunu belirten Rabi, 13 bin konteynerı 52 metre gibi bir yükseklikten indirmenin zor bir ihtimal olduğunu değerlendirdi.

Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabi, Mısırlı ve Hollandalı ekiplerin Süveyş Kanalı'nda karaya oturarak deniz trafiğinin durmasına neden olan dev yük gemisini saplandığı yerden kurtarmak için çalışmalara devam ettiğini belirtti.

Extra News TV kanalının “Heze Sabah” programına telefonla bağlanarak açıklamalarda bulunan Rabi, Mısırlı ekipler tarafından tasarlanan üç kurtarma planın, ilk ikisinin çalışmalara üçüncü gününde katılan Hollandalı bir ekibin de yardımıyla devam ettiğini ifade etti.

13 BİN KONTEYNERİ TAŞIMAK ZOR

Üçüncü planın yüklerin boşaltılmasıyla gemiyi kurtarmak olduğunu belirten Rabi, 13 bin konteynerı 52 metre gibi bir yükseklikten indirmenin zor bir ihtimal olduğunu değerlendirdi.

Rabi, açıklamalarında ilk iki kurtarma planı ile ilgili herhangi bir bilgilendirmede bulunmadı.

Kanaldan geçmeyi bekleyen 320 gemi olduğunu kaydeden Rabi, bunlardan 3 tanesinin hayvan taşıdığını belirterek, gemilere gerekli yem ve tıbbi malzeme yardımının yapılması için Mısırlı ekiplerin 24 saat çalıştığını aktardı.

Rabi daha önce düzenlediği basın açıklamasında, karaya saplanan geminin kurtarma çalışmalarının kanalda yaşanan su çekilmesi nedeniyle aksaklığa uğradığını açıklamıştı.

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı'nda 24 Mart'ta dev bir konteyner gemisi ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

"The Ever Given" isimli geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Süveyş Kanalı İdaresi, aynı gün deniz trafiğinin normale döndüğünü açıklamış ancak 25 Mart'ta geminin yeniden hareket edene kadar Süveyş Kanalı'ndaki seyrüsefer trafiğinin askıya alındığını duyurmuştu.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart'ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde "zorluklarla karşılaşıldığını" bildirmişti.,

İLGİLİ HABERLER