Gündem
  • 21.9.2020 10:23

Mısır'da Sisi'ye karşı köylü devrimi!.. Ayaklanma çıktı

Mısır'da köy ve kasabalarda başlayan isyan şehirlere yayıldı. Pahalılık ve ekonomik sıkıntı çeken Mısırlılarda tek hedef darbeci Sisi'nin gitmesi..

Ülkedeki kötüleşen sosyal ve ekonomik koşulları protesto eden, iktidardaki askeri rejimi kınayan ve Cumhurbaşkanı Abdül Fettah El Sisi'nin ayrılması çağrısında bulunan sloganlar atarak, sosyal medyadaki yaygın çağrılarla aynı anda pek çok köy ve şehir sokaklara döküldü.

Twitter'da "Kahrolası askeri rejim düşecek" hashtag'i bir saatte 110.000'den fazla kez hit aldı.Giza şehrinde göstericilerle askerler arasında şiddetli çatışma çıktı. Göstericiler bir polis aracını yaktı.El Cezire'ye göre Mısır güvenlik güçleri, rejim karşıtı göstericileri dağıtmak için Gize'deki Al-Kadaya köyüne de gazla saldırdı.

Mısır rejimine muhalif kanattan Mükemmilin televizyon kanalı ve sosyal medyada yer alan bazı görüntülere göre, başkent Kahire’nin doğusundaki Süveyş kentinin Arab el-Mamel bölgesinde toplanan grup, Sisi aleyhinde gösteri düzenledi.

Mısır’ın Süveyş kenti, darbe ile göreve gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi aleyhinde gösterilere tanık oldu. Mısır rejimine muhalif kanattan Mükemmilin televizyon kanalı ve sosyal medyada yer alan bazı görüntülere göre, başkent Kahire’nin doğusundaki Süveyş kentinin Arab el-Mamel bölgesinde toplanan grup, Sisi aleyhinde gösteri düzenledi.

“Uyumam rahat etmem, düşsün Sisi düşsün” sloganları atan protestocular, 20 Eylül’de düzenlenmesi planlanan protestolara işaret ederek, “Korkmuyoruz, korkmuyoruz, seninle bizim aramızda 20 Eylül günü var” şeklinde rejime meydan okudu. Mükemmilin kanalının olaylara ilişkin aktardığı haberde, güvenlik güçlerinin gösterilere sert müdahalede bulunduğu ve geniş çaplı gözaltılar yaptığı vurgulandı. Yapılan yorumlarda, söz konusu protestoların 20 Eylül’de beklenen rejim karşıtı büyük gösterilerin ön hazırlığı olduğuna dikkat çekildi. İspanya’da yaşadığı belirtilen Mısırlı muhalif Müteahhit Muhammed Ali, halka Sisi rejimine karşı 20 Eylül’den itibaren protesto düzenleme çağrısında bulunmuştu.

Yetkililer ayrıca yaklaşık 5 gün önce, özellikle Kahire'nin merkezindeki kafeleri kapattı ve sosyal medya platformlarında yankılanan bir rastgele tutuklama kampanyası başlattı.

Bir grup sosyal medya kullanıcısı, Mısır polisinin başkent Kahire'nin merkezindeki Tahrir Meydanı ve Abdel Moneim Riad Meydanı civarında kontrol noktaları kurarken rastgele güvenlik kampanyaları yürüttüğünü iddia eden haberleri yaydı.

İLGİLİ HABERLER