Gündem
  • 29.11.2007 13:37

MUAYENE FARKINA SINIRLAMA

Bakan Faruk Çelik, İŞKUR Genel Kurulu için geldiği Hilton Oteli’nde basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Hükümetin önemli reform paketleri arasında yer alan ancak Anayasa Mahkemesinin bazı maddelerini iptal etmesi sebebiyle yürürlük tarihi ertelenen Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik öngören tasarı, üzerinde yapılan değişikliklerin ardından TBMM Başkanlığı’na dün sunuldu.
Sosyal güvenlik sisteminde köklü değişiklikler getiren, sosyal güvenlik kuruluşlarını tek çatı altında birleştiren ve genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmesiyle ilgili hükümler içeren sosyal güvenlik reformunun TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önümüzdeki haftalarda ele alınması bekleniyor.

Yıl başına kadar çıkar
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, tasarıyı yılbaşına kadar mutlaka yasalaştıracaklarını söyledi. İŞKUR Genel Kurulu için geldiği Hilton Oteli’nde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Çelik, Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçesi sonrasında yaklaşık 2-2.5 aylık bir çalışma yapıldığını belirtti. Plan Bütçe Komisyonunda bir alt komisyon kurmayı düşündüklerini ifade eden Çelik, tasarıyı yılbaşına kadar mutlaka yasalaştıracaklarını söyledi.
Bakan Çelik, üniversite hastanelerinin de özel hastaneler gibi katkı payı alıp almamalarına yönelik yasada nasıl bir düzenleme olduğunun sorulması üzerine, şunları kaydetti: “Bu yasada hastanelerle ilgili sınıflandırmalar getiriliyor. Bu sınıflandırmaya göre, hastaneler, ilgili komisyon tarafından A,B,C olarak sınıflandırılacaklar ve buna göre de aynı komisyon fiyatlandırmayı yapacak. Ama özel hastanelerin fark alma konusu, uzunca değerlendirildi. Maliyet açısından yüzde 20’lik bir fark oluşturduğu belirlendi. Bundan hareketle özel hastanelerin yüzde 20 fark alması konusu gündeme geldi. Yasaya da o şekilde yansıdı. Ama komisyonda değerlendirilecek ve her türlü görüşe açık. Üniversiteler diyelim ki, A kategorisine giriyorlarsa, o çerçevede belirlenen fiyattan diğer özel hastaneler gibi, diğer kamu hastaneleri gibi... diyelim araştırma hastaneleriyle, üniversite hastaneleri, filan özel hastaneler A grubundadır. Onların fiyatları eşit olacak. Fark değil, fiyat belirlenecek, o fiyattan işlem görecek.”


Yüzde 5’lik indirim sözümüzü tutacağız
Bakan Faruk Çelik, iş verenlerce ödenen SSK prim oranının yüzde 5 indirilmesinin Hükümetin bir taahhüdü olduğunu söyledi. Çelik, “Yürürlüğüyle ilgili bir değerlendirmenin mutlaka yapılması gerekiyor. 2008’in ikinci yarısında mı, 2009’un başında mı? Yani bununla ilgili değerlendirme neticesinde hükümetin bu taahhüdü yerine gelecektir. Ama bunu medya 1 Ocak 2008 olarak algıladı. O doğru değil. 2008 diye programımızda geçiyor. O çerçevede düzenleme yapacağız. Önümüzdeki 10-15 günlük süreç içerisinde netlik kazanır” dedi.

Türkiye

İLGİLİ HABERLER