Gündem
  • 19.8.2009 10:30

MUĞLALI KIŞLASI KALDIRILSIN!...

Hüseyin Çelik'ten ilginç açıklamalar

Başbakan Erdoğan’ın Başdanışmanı Hüseyin Çelik, hükümetin ’Kürt açılımı’yla ilgili tespitler yaparken ilginç açıklamalarda bulundu. Radikal Gazetesi’ne konuşan Çelik, şöyle dedi:

- PKK’nın dağdan nasıl indirileceğine ben karar vermem. İçişleri Bakanlığı, Genelkurmay, Cumhurbaşkanlığı ve hükümet çözüm üretmek konumunda. Türkiye 300 milyar dolarını heba eden bir meseleyle uğraşıyor. Rivayet muhtelif 1 trilyon dolar diyenler de var 300 milyar dolar diyenler de var. 300 milyar doları taban alın, 450 katrilyon eder. Bugüne kadar ölü veya sağ bertaraf edilen PKK’lı sayısı pasifize edilen PKK’lı sayısı 30 bindir. Bir PKK’lının devredışı bırakılmasının maliyeti 15 trilyon Türk Lirası. DTP’nin MHP’nin sorumluluğu bence daha büyük. CHP de üzerine düşeni yapmalı.

- Bir siyasi parti kendisinin Öcalan’a endeksler mi? Biz temel insan haklarının, özgürlüklerin yayılmasını istiyoruz. İnsanlar kendi dillerini öğrenmek istiyorlar. Bunun için kurslar, üniversitelerde bölümler açılmalı. TRT Şeş metin yazacak adam bulamıyor. Kurs açarsanız Türkiye’yi böler mi? Bölmez. Özel TV’lerde, radyolarda, yerel TV ve radyolarda Kürtçe yayın Türkiye’yi böler mi? Niye insanları Roj TV’ye mahkum edelim. Bırakın vatandaş türküsünü söylesin, halayını çeksin.

- Mesela Mustafa Muğlalı olayını biliyorsunuz ( 1943’te Van’ın Özalp ilçesinde 33 köylüyü kurşuna dizdiren General Mustafa Muğlalı’nın aynı yöredeki bir kışlaya verilmesini kastediyor.) Onu oradan kaldırın. Kaldıramıyorsanız kışlayı oradan kaldırın. Tahrike yol açacak adımlar atılmamalı. Bu sorun hepimizin, ortak akılla çözüm bulalım. Masanın bir tarafında devlet ve hükümet, diğer tarafında DTP ve PKK var diye bir durum yok. Bu işin muhatabı millettir.

İLGİLİ HABERLER