Medya
  • 29.3.2019 11:19

Müjdat Gezen ve Halk TV'ye kötü haber

Müjdat Gezen'nin ve CHP'nin kanalı Halk TV'nin, Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid'in torunu Nilhan Osmanoğlu Vatansever'e tazminat ödemesine karar verildi.

Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid'in torunu Nilhan Osmanoğlu Vatansever'le ilgili sarf ettiği sözler nedeniyle, Müjdan Gezen ve Halk TVtazminat ödemeye mahkum edildi.

İstabul 27. Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki Nilhan Osmanoğlu Vatansever'in avukatı "Davalıların canlı yayında edep ve hukuk dışı sözleri ile müvekkilim kişilik hakları saldırıya uğramıştır. Davamızın kabulüne karar verilsin" dedi.

Yılmaz Özdil ile Müjdat Gezen'in avukatı ise, "Müvekkilerim mizahi ve güldürü yoluyla basın ve ifade özgürlüğü çerçevesinde açıklamalar yapmışlardır" diyerek davanın reddini istedi. 

Halk TV'nin avukatı da, "Canlı yayında davacının haksız ve güncel bir talebi olan Galatasaray Adası'na ilişkin mülkiyet iddiası tartışılmıştır. Davacının bu nedenle kendisine gelebilecek eleştirilere katlanma yükümlülüğü  vardır. Yapılan açıklamalar basın özgürlüğü kapsamındadır"diye konuştu.

20 bin lira manevi tazminat

Mahkeme Müjdat Gezen'le Halk Radyo TV ve Yayıncılık AŞ'nin faiziyle birlikte 20 bin lira manevi tazminatı ödemelerine karar verdi.  Mahkeme, diğer davalı Yılmaz Özdil'e açılan davayı ise gerekçesini sonradan açıklamak üzere reddetti.

Devam eden hakaret davasında, Müjdat Gezen hakkında 9 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteniyor.

İLGİLİ HABERLER