Dünya
  • 28.2.2020 14:44

Mülteci botları Yunanistan'a ulaştı! Reuters fotoğrafları tek tek geçti...

KAYNAK : MİLLİYET

İdlib'deki resimin hain saldırısından sonra Türkiye Avrupa kapılarını açtı. Binlerce mültecinin sınıra koştuğu görüntüleri ajanslar tek tek servis etti. Reuters, Yunanistan'ın Midilli Adası'na ulaşan ilk göçmen botlarının fotoğraflarını son dakika olarak dünyaya servis etti. İşte o kaçış anlarının fotoğrafları...

Suriye İdlib'de Türk askerlerini hedef alan hava saldırısının ardından Türkiye Avrupa'ya gitmek isteyen mültecileri durdurmama kararı aldı. Açıklamanın hemen ardından Edirne'de bir grup göçmen Yunanistan'a gitmek için sınırına yürüdü.

Dakikalar içinde sınıra yürüyen göçmenlerin sayısı yüzleri buldu, hareketlilik sabaha kadar sürdü.

Sırtlarına çanlarını alan göçmenler, Karaağaç Mahallesi'nden Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'na ulaştı.

Aralarında Suriye, İran, Irak, Fas, Pakistanlıların da bulunduğu göçmenler, İdlib'deki saldırının ardından kendi aralarında haberleşerek Yunanistan'a geçmek için Edirne'ye geldiklerini söyledi.

Hareketliliğin yaşandığı bir başka nokta, Çanakkale Ayvacık'tı. Mülteciler, Ayvacık ilçesi sahillerinden Yunanistan'ın Midilli Adasına ulaşmak için botlara bindi.

İzmir'in Dikili ilçesi sahil sitelerinde bir araya gelen 160 mülteci kendi aralarında biriktirdikleri para ile aldıkları botları plaja getirdi.

Hem Yunanistan hem de Bulgaristan'la sınırı olan Edirne'de günün ağarmasıyla tablo daha net ortaya çıkmaya başladı.

Suyun öte yanından ilk fotoğraflar ise, Reuters haber ajansı tarafından tüm dünyaya geçildi.

Yunanistan'ın Midilli Adası'na doğru harekete geçen botlar kıyıya ulaştı.

Ülkelerindeki savaştan ve iç karışıklıklardan kaçarak Avrupa'ya gitmek isteyen düzensiz göçmenlerin Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçişi devam ediyor.

Sabah saatlerinde 15 düzensiz göçmen küçük bir şişme bot ile Midilli'nin Skala Sikaminea bölgesine ayak bastı.

Aralarında 5 çocuğun da bulunduğu Afgan uyruklu düzensiz göçmenler, kayıt işlemlerinin yapılması için Moria kampına götürüldü.

3 bin kapasiteli kampta 20 bin kişi kalıyor

 

Ege adalarında tutulan binlerce kişi, sivil toplum kuruluşlarınca elverişsiz ve insani olmadığı gerekçesiyle eleştirilen kamp koşullarında konaklıyor.

Yaklaşık 19 bin göçmenin kaldığı 3 bin kapasiteli Moria Kampı ile ilgili Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünden yapılan açıklamada, "Moria Kampı'nda kalanların akıl ve beden sağlıkları sürekli tehlikede.

Yunanistan ve Avrupa Birliği hemen harekete geçmeli." uyarısında bulunulmuştu.

 

İLGİLİ HABERLER