Dünya
  • 8.3.2021 01:31

Multi milyarder milletvekili helikopter kazasında öldü

Fransız milyarder milletvekili Olivier Dassault helikopter kazasında öldü.Fransız milyarder milletvekili Olivier Dassault (69), Calvados bölgesindeki helikopter kazasında yaşamını yitirdi.Fransız milyarder Serge Dassault'un en büyük oğlu olan 69 yaşındaki Olivier Dassault, Pazar öğleden sonra helikopter düştüğünde Normandiya bölgesindeki Deauville yakınlarındaki Touques üzerinden uçuyordu.

Milyarder (eşi Natacha Nikolajeviç ile birlikte resmedilmiştir) 2002'den beri Ulusal Meclis üyesidir.

Uçak üreticisi Dassault Endüstrinin varislerinden ve 2002'den beri Oise bölgesinin milletvekili olarak görev yapan 69 yaşındaki Dassault'u taşıyan helikopter, Deauville ve Honfleur kentleri arasında düştü. Kazada milletvekili ile helikopterin pilotu hayatını kaybetti. Helikopterin neden düştüğüne ilişkin henüz resmi açıklama yapılmadı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Dassault'un Fransa'yı çok sevdiğini ve ülkesine hizmet etmekten kaçınmadığını belirtti. Macron, milletvekilinin ani ölümünün Fransa için büyük kayıp olduğunu belirterek ailesi ve sevenlerine başsağlığı diledi.

Bay Dassault ilk olarak 1977'de New York'tan Paris'e uçan bir Dassault Falcon 50 ile hız rekoru kırdı.

Paris'teki finans dünyasındaki kaynaklara göre, Bay Dassault'nun öldüğü sırada servetinin 6 milyar Euro'yu aştığı düşünülüyordu.

Dassault 2002'den beri muhafazakar Cumhuriyetçiler partisinin milletvekili ve iki erkek ve kız kardeşinin yanı sıra dünyanın en zengin 361. kişisiydi.  Marcel Bloch olarak doğan Marcel, İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından yakalanan ve Buchenwald toplama kampına gönderilen bir Yahudi havacılık efsanesiydi.

 

İLGİLİ HABERLER