Yaşam
  • 30.7.2009 19:46

MÜNEVVER CİNAYETİ FİLM OLUYOR

SABRİ ÇAĞLAR/ANTALYA

Dört ülkede ve 6 milyon dolar bütçeyle çekilecek filmde Münevver Karabulut'u oyuncu Yasemin Balık canlandıracak.

Türkiye'den oyuncu adayı çıkmadığı için tüm dünyada kırmızı bültenle aranan cinayet zanlısı Cem Garipoğlu'nu ise gurbetçi 7 gençten birisi canlandıracak. Kamuoyunda kesik baş cinayeti olarak bilinen Münevver Karabulut cinayeti henüz yargıya bile taşınmazken filminin tanıtımı Antalya'da bir hukuk bürosunda gerçekleştirildi.

Münevver Karabulut cinayetini beyaz perdeye aktarmak için hazırlıklarını sürdüren İstanbul Prodüksiyon adlı film yapım şirketi, Antalya'da Ali Önal Hukuk Bürosu'nda basın toplantısı düzenledi. Film yapımcısı Melih Göğebakan, Münevver Karabulut cinayetinin senaryosunu ortaya koyabilmek için kendi bünyelerinde 120 kişilik bir dedektif kadrosu oluşturduklarını açıkladı. Araştırma kadrosunda bulunan dedektiflerin emekli polis memurlarından ve güvenlik görevlilerinden oluştuğunu anlatan Göğebakan dedektiflerin senaristler için bilgi ve bulgu topladığını söyledi.

Çekimlerine 20 gün sonra başlamayı planladıkları filmin isminin 'Karabulut' olacağını belirten Göğebakan, filmde testereyle başı kesilerek öldürülen Münevver Karabulut'u Gizem ismiyle oyuncu Yasemin Balık'ın canlandıracağını açıkladı. Kırmızı bültenle tüm dünyada aranan cinayet zanlısı Cem Garipoğlu'nu oynayacak oyuncunun ise gurbetçi 7 Türk arasından seçileceğini anlatan Göğebakan, "Film için şu anda 6 milyon dolarlık bir bütçeye sahibiz. Yurt dışı kaynaklı pek çok şirkete ortaklık teklifinde bulunduk.

Ortaklığımız gerçekleştiğinde filmin bütçesinin 20 milyon dolara çıkmasını bekliyoruz. Filmin çekimleri ise 90 ila 100 gün arasında bitirilip montaja geçilecek" dedi.Münevver'i Yasemin Balık canlandıracak

Münevver Karabulut cinayetini beyaz perdeye aktarmaktaki asıl amaçlarının filmin bir ibret örneği olarak seyircilere ulaşmasını sağlamak olduğunu belirten Melih Göğebakan, projenin sinopsisinin hazır olduğunu 7 kişilik bir senarist gurubunun da senaryo çalışmalarına başladığını açıkladı. Film için Münevver Karabulut'un babasıyla da görüştüklerini belirten Göğebakan, "Münevver'in babası Süreyya Karabulut'la sözlü görüşmelerimizde olumlu yanıtlar aldık. Bundan sonraki süreçte avukatlarımız 2 Ağustos tarihinde İstanbul'da bir araya gelecek ve toplantı yapacaklar. Bu filmin geliriyle okul veya yurt yapılacak" dedi. Göğebakan, film için yapılan araştırmada bulunan her türlü delilin ise vatandaşlık görevi gereği İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edileceğini bildirdi.

Filmde Münevveri Karabulut'u Gizem adıyla canlandıracak olan Yasemin Balık da "Amacımız gerçeğe bire bir benzemese de halka bir mesaj aktarabilmek. Film sahnelerinin büyük bir bölümü Türkiye'de çekilecek. Bazı çekimler ise Rusya, Almanya ve Hollanda gerçekleştirilecek" dedi. Münevver Karabulut cinayetinden etkilendiğini ancak filmde ona benzeme çabasının olmayacağını kaydeden Balık, "Ben film için hazırlık yapmadım. Münevvere benzemek için bir çabam olmayacak. Şu anki halimle filmde yer alacağım" diye konuştu.

Türk ve dünya basının olayla yakından ilgilendiğini ve çıkar amaçlı pek çok kişinin hikayenin peşinde olduğunu ifade eden Avukat Ali Önal ise, sinema filminin çekilebilmesi için tüm yasal araştırmaları yaptıklarını söyledi. Önal, "Hukuki anlamda tüm incelemelerimizi yapıyoruz ve dikkatli adımlar atmaya çalışıyoruz. Maalesef 4 aydır cinayet hala sonuçlanmadı. Müvekkilim bu olay henüz yargıya bile taşınmadığı ve emniyetin takibinde olması nedeniyle açıklamaları birlikte yapmamız konusunda karar verdi" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER