Medya
  • 17.7.2022 19:58

Müslümanlara canavar diyen Ataol Behramoğlu kovuldu

Kurban Bayramı hakkında sözleri tepki çeken Ataol Behramoğlu'nun üniversitedeki görevine son verildi

Kurban Bayramı hakkındaki "Kuzuyu kesmek, öldürmek için insanın içinde nasıl bir canavar yaşıyor olmalı? Canlıları keserek bayram olmaz" sözleriyle büyük tepki çeken edebiyatçı Ataol Behramoğlu, 10 yılı aşan bir süredir sürdürdüğü İstanbul Aydın Üniversitesi'ndeki akademisyenlik görevine son verildiğini açıkladı. Behramoğlu, "Baskı altında işime son verdiler. Bir kürsüm vardı, elimden alındı. Hala bu sıkıntılar her anlamda devam ediyor" diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesi yazarı edebiyatçı Ataol Behramoğlu, akademisyen olarak görev yaptığı İstanbul Aydın Üniversitesi'ndeki işine son verildiğini açıkladı.

"BİR KÜRSÜM VARDI, ELİMDEN ALINDI"

Halk TV'de Serhan Asker'in programına konuk olan Behramoğlu, "Ben bir akademisyenim. Benim Rus Dili ve Edebiyatı profesörü olduğumu çok az kişi bilir. İstanbul Üniversitesi'nden emekliyim ve özel üniversitelerde devam ediyordum. Baskı altında işime son verdiler. Bir kürsüm vardı, elimden alındı. Hala bu sıkıntılar her anlamda devam ediyor. İçerde ve dışarıda…" ifadelerini kullandı.

"YAŞAMA SEVİNCİYLE DOLUYUM"

"Yaşadıklarımdan öğrendiğim var" diye bir şiir yazdığını anımsatan Behramoğlu, "Yaşama sevinciyle doluyum. Düşünün kaç yaşına geldim, buzuki öğreniyorum, piyano öğreniyorum" dedi. Behramoğlu 2011 yılından itibaren bu görevi sürdürüyordu.

KURBAN BAYRAMI SÖZLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Halk TV'ye konuk olan edebiyatçı Ataol Behramoğlu, Kurban Bayramı'na ilişkin, "Kuzuyu kesmek, öldürmek için insanın içinde nasıl bir canavar yaşıyor olmalı? Canlıları keserek bayram olmaz" dedi. Behramoğlu'nun kurban ibadetiyle ilgili sözleri büyük tepki çekmişti.

ATAOL BEHRAMOĞLU KİMDİR?

1942'de babasının askerlik görevini yaptığı Çatalca'da dünyaya geldi. Azerbaycan kökenli olan ailesinin soyadı Gürus idi. İlk şiirlerinde de takma adı olan "Ataol Gürus'u" kullanmıştır. Aile, soyadını daha sonra Behramoğlu olarak değiştirmiştir. Babası yüksek ziraat mühendisi Haydar Behramoğlu, annesi İsmet Hanım'dır. "Nihat Behram" olarak tanınan gazeteci ve şair Mustafa Nihat Behramoğlu'nun ve avukat Namık Kemal Behramoğlu'nun ağabeyidir.

İLGİLİ HABERLER