Spor
  • 14.3.2020 19:25

Mustafa Cengiz'den Beşiktaş'a teşvik primi cevabı

G.Saray'dan Beşiktaş'a şampiyonluk cevabı!

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Beşiktaş'ın 1986-1987 sezonunun şampiyonluğunun kendilerine verilmesiyle ilgili yaptığı başvuruya cevap verdi.

Mustafa Cengiz, Beşiktaş'ın 1986-87 sezon şampiyonluğunu Sarı Kırmızılılar'dan alıp kendilerine verilmesi yönündeki talebi değerlendirdi. Galatasaray Doğa Sigorta-Pınar Karşıyaka maçının ardından gündeme dair soruları yanıtlayan Cengiz, konuyla ilgili soruyu yanıtladı.

"Bunlara girmeyelim" diyen Cengiz, "Girersek 43'ten gireriz, Rize'den çıkarız. Oradan çıkarız, Gençlerbirliği'ne gireriz. -Süper Kupa neden oynanmadı?- diyebiliriz. Bunlara girmeyelim, camiaları birbirine düşürmeyelim" ifadelerini kullandı.

MESUT BAKKAL, MESUT BİR ADAMIN HİKAYESİ KİTABINDA KONUYLA İLGİLİ NELER YAZMIŞTI?

Ergun Gürsoy’un (dönemin Galatasaray yöneticisi) bürosunun karşısındaki Dedeman otelinde kaldık. Arada bize gelip, ‘Aman çocuklar bizim için bu maç çok önemli’ diyorlardı. Maçı da Ali Sami Yen’de oynayacaktık.

Bir çanta içinde para geldi otele. Kişi başına düşen para bizim transfer taksidimizdem biraz fazlaydı. Maç konuşmasında söylediler; kişi başı ikişer milyondu. Tam o ara yeni çıkan bir arabanın parasıydı. Büyük para. Ali İpek, genel kaptandı. O gün tam maça gidecekken Nihat Hoca, Zafer abiyi kesti. Biz de, ‘Zafer abi sen bizi otelde bekle’ dedik. O maça gelmedi. Bir yönetici ile 6. kata kilitledik. Maça gittik. Orada bize atlar için kullandıkları haplardan verdiler. Hatta maç içinde bizim Çingene Erhan, ‘Mesut, ben kusacağım’ demiş, ben de ‘Yahu maç içinde nereye kusacaksın’ yanıtını vermiştim”

Beşiktaş, 1-0 öndeyken 85. dakikada kullanılan serbest vuruşta Denizlisporlu Erol, yaklaşık 30 metreden attığı golle 1-1’lik eşitliği sağladı ve böylece şampiyonluk yarışında son hatfa öncesi ipler Galasaray’ın eline geçti.

"HERKES NEMALANDI"

Bakkal, maç sonunda parayı nasıl aldıklarını da şöyle anlatıyor kitabında: “Otele kendimizi attık. Ali İpek geldi. ‘Paralar Denizli’de dağıtılacak.’ dedi. Biz de stoper ‘Kayış’Ahmet’i doldurduk. O çıktı, ‘Bu paralar burada dağıtılacak!’ dedi. Hemen odaya çıktık. İkişer deste bir milyon aldık. Herkes nemalandı. Kaleci Adnan 18 yaşındaydı. O da aldı. Nihat Hoca hemen aldı kaçtı. İzmir’e kahraman gibi indik. Galatasaray bizi Tenis Kulübü’nde ağırladı. O gün Galatasaray’ın maç yaptığı Antalya’dan gelen futbolcular oldu, mesele Arif Kocabıyık gibi…O günden sonra yavaş yavaş kabus başladı. Sakatlandım.” 

O SEZON NELER OLMUŞTU?

Beşiktaş, evinde Denizlispor ile 1-1 berabere kalırken, Galatasaray, deplasmanda Antalyaspor’u 3-1 yenerek son haftaya 1 puan önde girdi.

Ve son hafta evinde Eskişehirspor’u da 2-1 yenen Galatasaray, Beşiktaş’ın 1 pua önünde; 54 puana ulaşarak, 14 yıl aradan sonra şampiyon oldu.

O gün 90 dakika sahada kalan Mesut Bakkal, bir de sarı kart görmüştü. Beşiktaş’ı şampiyonluktan eden golü atan Erol Tolga ise yıllar sonra Beşiktaş taraftarı olduğunu açıklamıştı.

 

İLGİLİ HABERLER