Gündem
  • 24.11.2020 12:57

NASA'dan korkutan göktaşı uyarısı

NASA'dan şoke eden açıklama: Dev gök taşı Dünya'ya doğru geliyor

NASA'dan dev gök taşıyla ilgili sürpriz bir açıklama geldi. 822 metre büyüklüğünde olan gök taşı için kritik tarih 29 Kasım...

Dünya'ya doğru hızla gelen bir gök taşıyla ilgili NASA'dan açıklama yapıldı.NASA, 822 metre büyüklüğünde potansiyel tehlike oluşturabilecek bir asteroidin, 29 Kasımda Dünyaya yakın geçeceğini açıkladı.


Asteroitte bulunan minerallerin değerinin 17,4 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.NASA yetkilileri, asteroidin,büyüklüğünün bir gökdelene eşit olduğu ifade edilirken, asteroit, Dünyaya Yakın Obje (NEO) olarak sınıflandırıldı.Asteroitte bulunan nikel, demir ve kobalttan oluşan minerallerin değerinin 17,4 milyon ABD doları olarak tahmin edildi.Öte yandan uzmanlara göre bu tür objelerin dünyaya her yüzyılda bir çarpma ihtimali 50 binde bir.Rusya’nın Sibirya bölgesinde Tunguska’ya 1908 yılında düşen asterot 40 metre genişliğindeydi ve bir şehri yok edebilecek güçte enerji ortaya çıkarmıştı.

Burası bir 'cehennem'... "Nature" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Jüpiter'e benzeyen, "KELT-9b" adı verilen gezegenin yüzey sıcaklığı gündüz vakti 4 bin 300 dereceye ulaşıyor.Sıcaklık nedeniyle atmosferinde su ve karbondioksit gibi moleküllerin var olamadığı KELT-9b, KELT-9 yıldızının yörüngesindeki dönüşünü 1,5 Dünya gününde tamamlıyor. Jüpiter'den 2,8 kat daha büyük gezegenin öz kütlesi ise Jüpiter'in yarısı kadar.

İLGİLİ HABERLER