Gündem
  • 21.5.2022 22:32

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg : Erdoğan ile anlaştım

Erdoğan'la görüştüm, anlaştık

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştü. İki lider, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusu konusunda, Türkiye'nin endişelerinin giderilmesi için görüşmelerin yapılması için anlaştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medya hesabı Twitter'dan bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la telefonda görüştüğünü belirten Stoltenberg; NATO'nun açık kapı politikasından, İsveç ve Finlandiya'nın üyelik başvurularının öneminden bahsettiğini kaydetti.

MÜZAKERELERİN DEVAMI KONUSUNDA ANLAŞMA SAĞLANDI

Türkiye'nin endişelerine değinen NATO Genel Sekreteri; tüm müttefiklerin endişelerinin dikkate alınarak çözüm müzakerelerinin sürdürülmesi konusunda anlaştıklarını kaydetti:

"Değerli müttefikimiz Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüm. NATO'nun açık kapı politikası ve İsveç-Finlandiya'nın üyelik başvurularının öneminden bahsettim. Tüm müttefiklerin güvenlik endişelerinin dikkate alınması ve çözüm müzakerelerinin sürmesi konusunda hemfikiriz."

ERDOĞAN: İSVEÇ VE FİNLANDİYA TERÖRLE ARALARINA MESAFE KOYMALI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye'nin NATO'nun açık kapı politikasını samimi şekilde desteklediğini, İsveç ve Finlandiya'nın üyelik talebine dair meselenin ise, bu iki ülkenin Türkiye'nin hayati milli güvenlik menfaatleriyle ilgili tutumları olduğunu ifade etti.

Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın terörizmle mücadele başta olmak üzere, temel meselelerde Türkiye ile dayanışma içinde olacaklarını açıkça göstermedikleri sürece, bu ülkelerin NATO üyeliklerine müspet yaklaşmayacaklarını dile getirdi.

"TÜRKİYE'NİN GÜVENLİK ENDİŞELERİ GİDERİLMELİ"

Stoltenberg ise; Türkiye'nin güvenlik endişelerinin giderilmesi gerektiğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER