Medya
  • 6.4.2021 17:50

Nur Cemaatinin önemli ismi Mehmet Kutlular vefat etti

Yeni Asya'nın kurucusu Mehmet Kutlular vefat etti..Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular 83 yaşında hayatını kaybetti. Kutlular, geçtiğimiz yıl yüksek ateş ve zatürre teşhisi ile hastaneye kaldırılmış, daha sonra taburcu edilmişti.

Yeni Asya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular, rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı Birinci Özel Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavisi devam ederken hayatını kaybetti.

GÜLEÇYÜZ DUYURDU

5 Nisan’da, “Zaman zaman tekrarlanan bir rahatsızlığının yine nüksetmesi sebebiyle hastanede tedaviye ve tedbir amaçlı olarak yoğun bakıma alınan Mehmet Kutlular Ağabeye “Geçmiş olsun” diyor; Şâfi-i Hakikî olan Rabbimizden hayırlı ve âcil şifalar niyaz ediyoruz.” paylaşımı yapan Yeni Asya Genel Yayın Yönetmeni Kâzım Güleçyüz bugün, “Mehmet Kutlular Ağabeyin az önce gelen vefat haberini teessürle öğrendim. Allah rahmet eylesin. Ailesinin ve camiamızın başı sağ olsun. Rabbimiz Cennetinde buluştursun.” ifadeleriyle vefatı duyurdu.

MEHMET KUTLULAR KİMDİR

1938 yılında Balıkesir’in Gönen ilçesinde doğan Kutlular, 1957 yılında asker olduğu Manisa’da Said Nursi’nin yazdığı Risale-i Nur kitaplarıyla tanıştı. 21 Şubat 1970’te çıkan Yeni Asya Gazetesinin imtiyaz sahipliğini üstlendi.

‘DEPREM İLAHİ İKAZDIR’ SÖZÜ NEDENİYLE YARGILANDI

Mehmet Kutlular, Türkiye’nin gündemine, “postmodern darbe” denilen 28 Şubat sürecinde (28 Şubat 1997) gelmişti. 17 Ağustos 1999’daki “Marmara depremi” nedeniyle Kutlular’ın verdiği “Deprem İlahî ikazdır” mesajı, tartışılmıştı.

“Deprem İlâhî İkazdır” dediği için 276 gün hapis yatan Kutlular’a sembolik bir tazminat ödenmesine dair mahkeme kararı Yargıtay’dan döndü.

2001 yılında 2 yıl 1 günlük kesinleşmiş hapis cezasının infazı Metris Cezaevi’ne konuldu.

AİHM’DE TÜRKİYE’Yİ MAHKUM ETTİRDİ

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 2001 yılında haksız yere hapis cezasına çarptırılan ve 276 gün hapis yatan Yeni Asya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutlular’a “maddi ve manevi tazminat talebine” ilişkin Bakırköy 13. Ceza Mahkemesi’nin verdiği ‘kısmen kabul’ kararını bozdu. 1999 yılında Deprem ilahi ikazdır dediği için dönemin Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesinde yargılanan ve hakkında 2 yıl 1 gün hapis cezası verilen Mehmet Kutlular, kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımış AİHM, hapis kararını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 10. Maddesi’ne aykırı bularak Türkiye’yi tazminata mahkûm etmişti.

Hatıralarını ilk baskısı 2009 yılında yapılan İşte Hayatım adlı kitabında toplamıştır.

İLGİLİ HABERLER