Gündem
  • 12.6.2014 10:00

O Başkonsolos ile ilgili şok gerçek

Eylül 2013 tarihinde, Erbil kentine gitmek üzere yola çıkan Başkonsolos’un aracına, Musul’da uzaktan kumandalı bombayla saldırı düzenlendi. Konvoydaki 3 zırhlı araç hasar görürken, can kaybı olmadı.  Mayıs 2014 tarihinde ise, Türkiye Musul Başkonsolosu Yılmaz’ın konvoyuna bir kez daha bombalı saldırı düzenlendi. Saldırganlar, direkt başkonsolos Yılmaz’ın bulunduğu aracı hedef aldı. Fakat bomba parçaları daha çok konvoyun önündeki araca isabet etti. Başkonsolos Yılmaz’ın içerisinde bulunduğu aracın da camları kırıldı; Konsolosluk personeli yara almadan kurtuldu.

IŞİD, Tikrit’in kontrolünü ele geçirdi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak’ın kuzeyindeki Salahaddin vilayetinin merkez kenti Tikrit’i kontrolü altına aldığı bildirildi. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, IŞİD militanları kısa süreli çatışmanın ardından kenti ele geçirdi. Irak emniyetinden yüzbaşı Ömer el-Cebburi, Irak ordusuna bağlı  güçlerin önceki gün Tikrit kentinden beklenmedik şekilde çekildiğini ve kentte sadece  polis güçlerinin kaldığını açıklamıştı. IŞİD militanlarının dün Irak’ın en büyük kentlerinden Musul’un kontrolünü ele geçirdiği açıklanmıştı.  Sadece birkaç gün içinde son derece hızlı bir şekilde ilerleyen IŞİD militanları, Irak’ta beklenmedik bir üstünlük ele geçirirken, Irak birliklerinin ülkeyi “teslim edercesine” çatışmadan kaçması gelişmelere damgasını vuran unsur oldu. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, IŞİD’e karşı sesi daha fazla çıkan taraf oldu.

Haşimi: Sorumlu Maliki’dir

IRAK eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Irak’taki son gelişmeleri, “Demokratik yollarla değişim konusunda umudunu kaybeden mazlumlar ve marjinalleştirilenlerin, başka değişim yolları araması” olarak nitelendirdi. Devrimcilere dikkatli ve uyanık olmaları çağrısında bulunan Haşimi “Dün mazot taşıyan

Türk tankerlerine el konuldu, bugün de Türk Konsolosluğuna baskın düzenlendi. Gelişmeler kaygı verici, kararlılıkla gerçekle yüzleşilmesi gerekir” diye konuştu. Maliki’yi “kriz adamı” diye niteleyen Haşimi, yürüttüğü “beceriksiz politikanın Irak’taki güvenlik problemi ve artan şiddet olaylarında payı olduğunu savundu.

 Musul’da tüm olanlar  komplo

 IRAK Başbakanı Nuri el-Maliki, IŞİD’in Musul’u ele geçirmesini, “komplo” olarak nitelendirdi. Maliki, “Musul’da tüm olanlar, elimize ulaşan istihbarata göre bir komplodan ibaret. Komplonun içine girmek istemiyoruz ancak güvenliği sağlama yollarını arıyoruz” dedi. Vatan topraklarının savunması için gönüllülerden oluşan bir birlik kurulacağını ve ordu teşkilatının yeniden yapılandırılacağını söyleyen Maliki, sözünü ifade ettiği “komplo”nun içeriğine ilişkin ise bilgi vermedi.

 Vali: Komutanlar kaçtı

 Musul Valisi Useyil Nuceyfi ise IŞİD’in bölgeyi kolaylıkla işgal etmesinde Irak ordusunun da etkisi olduğunu söyledi. Nuceyfi, “Ordu komutanları IŞİD’e direnmedi. Uçağa binip kaçtılar. Bu durumu Maliki’ye ilettik ancak 4 saat sonra güvenlik güçlerine müdahale emri geldi” dedi. 

 

Star

İLGİLİ HABERLER