Medya
  • 27.6.2021 21:59

ODA TV'den yılın asparag haberi!.. Dizi silahlarını gerçek sanınca

ODA TV’nin gerçek silah diye sunduğu silahlar film setinin oyuncak silahları çıktı!

Böyle komedi görülmedi! ODA TV’nin gerçek silah diye sunduğu silahlar film setinin oyuncak silahları çıktı!

ODA TV basın tarihine kara bir leke olarak geçecek bir habere imza attı.“ODA TV’den çarpıcı fotoğraf! Öğrenci yurdundan çıkan silahlar” diyerek manşetine taşıdığı gerçek dışı haberi için askeri uzmanlara silahların gerçek olup olmadığını bile sordurdu. ODA TV’nin gerçek olduğunu ima ettiği silahların bir film setinin oyuncak silahları olduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili KADEM'den yapılan açıklamada, “Pandemi nedeniyle yaklaşık 1 yıldan uzun süredir öğrenci bulunmayan binaya ‘kız öğrenciler girip çıkarken silah taşıdığı’, ‘durumu gören öğrencilerin şoke olduğu’ gibi yalanlarla servis edilen haber, hayal ürünü olmanın ötesinde her yönüyle KADEM’i itibarsızlaştırma çabasından ibarettir.” denildi.

ODA TV, "Oda TV'den çarpıcı fotoğraf! Öğrenci yurdundan çıkan silahlar" diyerek silahların gerçek olduğu imasında bulunduğu bir haberi manşetine taşıdı. Haberde, "KADEM Vakfı'na ait Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu'nun içinden taşındığı iddia edilen silahların fotoğraflarına Odatv ulaştı" ifadelerine yer verildi. ODA TV, bu silahların fotoğraflarını paylaşmakla kalmadı, bir de askeri uzmanlara fotoğraflardaki silahları analiz ettirdi.

ODA TV FOTOĞRAFTAKİ SİLAHLARI ASKERİ UZMANLARA ANALİZ ETTİRDİ

Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu'nun önündeki silahların fotoğraflarını askeri uzmanlara inceleten ODA TV'ye askeri uzmanlar fotoğraflarda görünen silahların G3 Piyade Tüfeği, M4 Piyade Tüfeği, AK-47 Kalaşnikov Saldırı Tüfeği olduğunu belirtti.

Basın tarihine kara bir leke olarak geçecek olan haberde ayrıca şu bilgilere yer verildi: "Silahların gerçek olup olmadığı konusunda ise askeri uzmanlar, bir silahın ele alınmadan gerçek olup olmadığının net şekilde tespit edilemeyeceğini belirtirken fotoğrafta yer alan 'özel ayrıntılar' nedeniyle silahların gerçek olduğunu düşündüklerini söyledi"

Dizinin başrol oyuncusu Birhan Tut, Instagram hesabından Odatv’nin yalan haberine “Orası bizim setimiz. O silahları taşıyanlar da sanat ekibimiz ve set çalışanlarımız. O silahları kullananlar da biziz. Bizim de haberimizi yazın.” sözleriyle alaya aldı.

“Çok yakında dizi başlayacak. “Kız öğrenci yurdunda silahlar, çatışmalar” diye mutlaka haber yapmalısınız. Çok üzülürüz böyle bir şey görmezsek.” diyen dizinin başrol oyuncusu Birhan Tut, “Hatta silah kaçakçılığıdır, silahlı çatışmadır oyuncu arkadaşlarımı da ikna ederim ropörtaj veririz. Belgelerle, fotoğraflarla… Diziden falan görüntü alıp kullanabilirsiniz de..Silahlı çatışma falan diye.. Ne bileyim yaptığınız haberden insan bir düşünüyor.” şeklinde konuştu.

ODA TV'YE TEPKİ GÖSTERDİ:"FİLM SETİ ORASI. BİZZAT SETİNDE ÇALIŞIYORUM. ASKERİ DANIŞMANLARIMIZIN OLDUĞU FİLM SETİ ÜSTELİK."

ODA TV'nin bu kadarda olmaz dedirten yalan haberindeki silah fotoğraflarının ise bir film setindeki silahlar olduğu ortaya çıktı. ODA TV'nin yalan haberini paylaşan Mavi Film Yapım'ın set çalışanı Ömer Sevinç sosyal medyadan ODA TV'ye tepki gösterdi.

Sevinç, sosyal medya hesabından ODA TV'ye, "Türkiye'de habercilik bu işte. Film seti orası. Bizzat setinde çalışıyorum. Askeri danışmanlarımızın olduğu film seti üstelik. Gelip sorsaydınız anlatırdık ama işte. Ayrıca motorumun bagajı gözüküyor hemen siliyorsunuz fotoğrafı izinsiz çekim yapmışsınız" ifadelerini kullandı.

"YURT KAPALI YURT, ORADA 100 KİŞİLİK ÇEKİM EKİBİ VAR"

Bir başka sosyal medya kullanıcısına cevap veren Ömer Sevinç, setle ilgili ayrıntılara da yer verdi. Sevinç, "Yurt kapalı yurt zaten. Orada 100 kişilik çekim ekibi var. Bir sürü set kamyonu var. Üzerinde projenin ismi yazıyor. Yani sence elinde çayla silah taşıyan birileri olabilir mi? :) Set işçisiyiz hepimiz" diye yorumda bulundu.

SELÇUK BAYRAKTAR'DAN ODA TV'YE TEPKİ: İÇERDE ALEV PÜSKÜRTEN EJDERHALAR OLDUĞU DA SÖYLENİYOR"

Baykar Savunma Teknoloji Lider Selçuk Bayraktar ise ODA TV'nin gerçek dışı haberini paylaşarak, "Ankara KADEM yurdundan son görüntüler geldi. İçerde alev püskürten ejderhalar olduğu da söyleniyor.... @kademorgtr" ifadelerini kullanarak ODA TV'nin yalan haberini eleştirdi.

KADEM'DEN AÇIKLAMA

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından yapılan açıklamada; ODA TV'nin iftira haberciliği yaptığını açıkladı ve "Söz konusu silahlar gerçek olmayıp TRT tarafından çekilen ve terör örgütü FETÖ'yü anlatan bir belgesel için kullanılan imitasyon çekim aksesuarlarıdır. Sözde haberi kaleme alıp yayınlayarak KADEM'i itibarsızlaştırma çabası içine girenlerle hukuk önünde hesaplaşacağımızı ilan ediyoruz" denildi.

GÜMRÜKÇÜOĞLU: KAMYONDAKİ UÇAKSAVARI ÇEKEMEMİŞLER MI?

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Saliha Okur Gümrükçüoğlu da, ODA TV'yi eleştirdi ve "Kamyondaki uçaksavarı çekememişler mi:)))" diye sordu.

 

 

İLGİLİ HABERLER