Asayiş
  • 21.6.2014 09:10

Okumak istedi diye ailesi sokağa attı

Ortaokuldan yeni mezun küçücük bir kız… Tek derdi liseye devam etmek. Ancak sırf okumak istediği için anne babasının şiddetine maruz kalan çocuk, sonunda ailesi tarafından sokağa atıldı.

Adana’da ortaokulu bitirip diplomasını alan İ.Y., eğitimine devam edip, liseye kayıt yaptırmak istedi. Ancak bu duruma anne M.Y. ile baba A.Y. karşı çıktı. “Arkadaşlarım gibi ben de okula gitmek istiyorum. Buna engel olamayacaksınız” diyerek, ailesinin kararına isyan eden genç kız, anne ve babasınca darp edildi. Bununla da yetinmeyen baba A.Y., “Hadi bakalım. Ben seni okutmuyorum. Git, kim seni okutacaksa okutsun” diyerek, kızını evden kovdu. İ.Y., bunun üzerine evden çıkıp, mezun olduğu Anadolu Efes İlkokulu’na gitti. Okulun bahçesinde oturup gözyaşı döken genç kızı, temizlik görevlileri fark etti. Görevliye derdini anlatan İ.Y.’nin hayatı işte bu saatten sonra okul yönetiminin duruma el koymasıyla değişti.

DEVLET YURDUNA YERLEŞTİRİLDİ
Anne ve babasının evden kovduğu genç kız, daha sonra okul müdürünün odasına götürüldü ve durum da polise bildirildi. Kısa sürede olay yerine gelen ekipler genç kızı alarak şubeye götürdü. Burada yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan İ.Y., ailesini istemediğini belirtince devlet yurduna yerleştirildi. İ.Y.’nin istediği okula gidebileceği dile getirildi.

Kaynak: Akşam/Soner Kan

İLGİLİ HABERLER