Spor
  • 23.9.2013 18:33

Olaylı derbinin ilk faturası Beşiktaş yatırımcısına

Spor Toto Süper Lig'in 5. hafta maçının uzatma dakikalarında taraftarların sahaya girmesi nedeniyle tamamlanamayan Beşiktaş-Galatasaray derbisinin Beşiktaş yatırımcısına faturası ağır oldu: Beşiktaş’ın piyasa değeri bir günde  62,4 milyon lira azaldı.

Borsa İstanbul'da güne 2,06 lira ile taban fiyatında satıcılı başlayan Beşiktaş Futbol Yatırımları hisse senetleri yatırımcısına günün ilk seansında yüzde 9,64 oranında kaybettirirken, ikinci seansta ise en düşük 1,88 lirayı gördü. İkinci seansta şirketin toplam piyasa değeri bir ara cuma günü kapanışına göre 96 milyon lira azalarak 451,2 milyon liraya geriledikten sonra gelen tepki alımlarıyla kayıpların bir kısmını telafi etti. İkinci seansta en düşük 1,88, en yüksek 2,12 lira aralığında sert bir şekilde dalgalanan Beşiktaş hisseleri günü yüzde 11,40 oranında düşüşle 2,02 liradan tamamladı. Böylece Beşiktaş Futbol Yatırımları AŞ'nin toplam piyasa değeri bir günde 62,4 milyon lira azalarak 484,8 milyon lira oldu.

Lige galibiyet serisi ile başlayan Beşiktaş futbol takımının 4 haftada 4 galibiyet almasıyla hisse senetleri geçen hafta hızlı bir şekilde yükselişe geçerek yatırımcısına yüzde 50'ye yaklaşan oranda getiri kazandırmıştı.

Pazar günü Galatasaray ile oynanan derbi maçında Beşiktaş'ın 2-1 geride olduğu son dakikalarda çıkan olaylar nedeniyle müsabakanın tamamlanamadan tatil edilmesi, takıma verilebilecek ceza beklentileri ile hisse senedinde sert düşüşe neden olduğunu belirten analistler, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) konuyla ilgili vereceği kararın Beşiktaş hisselerinin seyri üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

Olaylara sebebiyet verenler hakkında suç duyurusu

TFF Birinci Başkan Vekili Ufuk Özerten konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yönetim kurulumuz, Beşiktaş-Galatasaray maçıyla ilgili kararı hukuki süreçler bittikten sonra verecektir. Yeşil sahaya inmenin bir cezası olması lazım. Ben, bunun hapis cezası olmasını istiyorum" derken, Beşiktaş ile Galatasaray arasında oynanan derbi maçta çıkan olaylara ilişkin, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca 6222 Sayılı Yasa kapsamında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Ayrıca Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman da yaptığı basın toplantısında, Kulübün, olaya sebebiyet verenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

Galatasaray’ın yükselişi sınırlı kaldı

Dünkü maçın son dakikalarına Beşiktaş'a karşı skor üstünlüğü ile giren Galatasaray'ın Borsa İstanbul'da işlem gören  hisse senetleri ise güne yükselişle başlayarak yatırımcısına yüzde 0,38 kazandırdı. Cuma günü 26,20 lira seviyesinden günü tamamlayan Galatasaray Sportif AŞ hisseleri, haftanın ilk işlem gününde en yüksek 27,60 lirayı gördükten sonra Borsa İstanbul'daki satıcılı seyre ayak uydurarak kazançlarının bir kısmını geri verdi ve günü önceki kapanışa göre yüzde 0,38 oranında sınırlı bir yükselişle 26,30 liradan tamamladı.
 

İLGİLİ HABERLER